A közép-európai térség országaival szembeni vízumkényszer "fokozatos feloldásának tervét" ígérte meg Pozsonyban George Bush, az Egyesült Államok elnöke csütörtökön.
Bush a vízumkényszer fokozatos feloldását ígérte
Szlovákia évek óta eredménytelenül szorgalmazza a vízumkényszer feloldását.
Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő Bush látogatása előtt annak ellenére is reménykedő nyilatkozatokat adott ezzel kapcsolatosan, hogy külügyminisztere, Eduard Kukan többször és határozottan kijelentette: ez egyelőre reménytelennek látszik. Dzurinda ezzel szemben reménykedett, mondván, hogy vendégének kifejti: jó lenne, ha az Egyesült Államok nem technikai kérdésként kezelné a vízumügyet, hanem inkább politikai, emberi és érzelmi szempontok alapján közelítené meg a kérdést.
A Mikulás Dzurinda hivatalában két újságírói kérdésre is válaszoló amerikai elnök kettejük találkozóját követően azt mondta, hogy Washingtonban már elkészült a vízumkényszer feloldásához vezető "útiterv". Szavai szerint elképzelhető, hogy felül kell majd vizsgálni annak okait, vajon a szlovákiai vízumkérelmek közül miért utasítanak el lényegesen többet a megengedett három százaléknál.
Bush ígéretét a szlovák államfő, Ivan Gasparovic is megerősítette. Mint utólag kiderült, kettejük húszperces megbeszélésén zömmel a vízumkérdésről volt szó.
Az MTI értesülései szerint az Egyesült Államokba utazni kívánó szlovák állampolgárok vízumkérelmeinek több mint tíz százalékát elutasítják.
Néhány perces megbeszélés az amerikai és szlovák elnök között
Mindössze huszonöt percig tartott a Pozsonyban tartózkodó George Bush amerikai elnök és vendéglátója, Ivan Gasparovic szlovák államfő pozsonyi megbeszélése csütörtökön. A Bush érkezését követő rövid fényképezkedés után a két elnök és a külügyminiszterek elvonultak, majd húsz perces megbeszélést követően Bush elnök programja következő állomására, a közelben lévő kormányhivatalba hajtatott, ahol Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök felesége társaságában fogadta az elnöki párt.
Bush és Gasparovic megbeszélése után egyikük sem nyilatkozott a sajtónak.
Az épületbe a közel kétezer akkreditált újságíró közül alig félszázat engedtek be, de ők is csak arról tudtak tudósítani, hogy a környéket lezárták, az elnöki palota fölött helikopter körözött, a környező háztetőkön pedig mesterlövészek tartották szemmel a terepet.
Greenpeace-tüntetés Pozsonyban
A Greenpeace nemzetközi környezetvédő és békemozgalom körülbelül húsz aktivistája tüntetett csütörtök délelőtt csendben Pozsony belvárosában, hogy követelje Bush amerikai elnöktől: tegyen valamit a Föld felmelegedése ellen.
Bush a követségen kezdte programját
Az előzetes programmal ellentétben a szerdán este hivatalos szlovákiai látogatásra és az amerikai-orosz csúcstalálkozóra Pozsonyba érkezett Georg Bush nem Ivan Gasparovic köztársasági elnöknél, hanem az Egyesült Államok munkatársaival találkozva kezdte csütörtöki napját.
Elemzők szerint a részleteiben egyébként sem pontos előzetes program módosulásai a rendkívül szigorú biztonsági intézkedések részét képezik.
Csütörtök reggel csak az látszott bizonyosnak, hogy George Bush a nagykövetség munkatársaival kezdte a napot, de hogy megérkezett-e a találkozó helyszínére, arról az ott tartózkodó televíziós stáboknak sem volt bizonyossága, csupán valószínűsíteni tudták, hogy így történt.
Reggel kilenc órakor lezárták az egyik pozsonyi hidat, de ennek okait nem közölték.
Vlagyimir Putyin orosz elnök várhatóan a déli órákban érkezik Pozsonyba.
(MTI)