Négy helyett kettő és fél
Zúgnak a város felett cirkáló helikopterek, időről időre átsüvítenek a légteret védő MiG-29-esek. Rohammunkával kátyúzzák a repülőtérről a belvárosba vezető utakat. Éjt nappallá téve újramázolták az amerikai és az orosz elnök csütörtöki eszmecseréjének színhelyét, a vár patinás helyiségeit. Legnagyobb gondban azonban a hómunkások voltak, mert amit e hét elején a várudvarból és a belvárosból elhordtak estig, azt az újabb, szűnni alig akaró havas égi áldás másnap reggelre már kétszer is pótolta. Tüsténkednek a biztonságiak is, akik három külföldi újságírótól megtagadták az akkreditálást. Róluk mindössze annyi szivárgott ki, hogy összeköttetésben állnak gyanús csoportokkal. Nem kaptak szlovák beutazási vízumot a Jabloko és más orosz ellenzéki pártok fiatal tagjai sem, akik szlovák társaikkal tüntetni akartak az amerikai-orosz egyezkedés ellen.
Az Air Force One - az elnöki különgép - tegnap este landolt a szigorúan ellenőrzött fővárosban, de már délutántól hatalmas közlekedési dugók keserítették a helybelieket. Bush minden programja előtt három lehetséges útvonalat zárnak le, amelyek közül majd az egyiken suhan el. A hazai politikusok természetesen ragyognak. Különösen azóta, hogy az amerikai elnök a Sme napilapnak adott interjújában kifejtette: azért is jön Szlovákiába, hogy köszöntse a demokrácia és a szabadság hazai és kelet-közép-európai hőseit. Putyin pedig a történelmi hagyományokra épülő, a rendszerváltás óta is zavartalan szlovák-orosz kapcsolatok elismeréseként egyezett bele a csúcstalálkozó helyszínébe.
A szlovákiai polgárok Bush és a hazai közjogi méltóságok ma reggeli találkozójától főleg az amerikai vízumszerzés megkönnyítését várják. Ha nem is azonnal, akkor legalább belátható időn belül, ahogy azt a lengyel államfőnek ígérték. A politikai elemzők pedig leginkább arra kíváncsiak, vajon az amerikai elnök nyilvánosan, esetleg négyszemközt megismétli-e a Brüszszelben elhangzott, Putyinnak címzett, az orosz demokráciára és jogállamra vonatkozó bírálatát? Vagy pedig Iránra, Észak-Koreára, a közel-keleti békére és más válsággócokra gondolva a stratégiai partnerséget ezúttal is fontosabbnak tartja. Az utóbbi szemlélet felülkerekedését jelzi, hogy a Yukos-ügy nem kerül terítékre. S a tervek szerint a két külügyminiszter egyezséget ír alá a hordozható föld-levegő rakéták külföldi eladásának kölcsönös ellenőrzéséről is.
Az eredetileg négyórásra tervezett csúcstalálkozót az utolsó pillanatban kettő és félre szűkítették. Egyes lapvélemények szerint az oroszok kérésére, akik ezzel reagáltak az amerikai bírálatokra. Megszólalt Putyin is, aki pozsonyi indulása előtt partnerének a szlovák közszolgálati rádión keresztül azt válaszolta, hogy "Oroszország, mint nagy és fontos állam, elutasítja az olyan kritikákat, amelyek valójában külpolitikai érdekek megvalósításának az eszközei". A sistergő riposzt ellenére nyilván az orosz elnök sem téveszti szem elől, hogy Moszkva szeretne végre bebocsátást nyerni a Világkereskedelmi Szervezetbe, s egyéb távlatos érdekek miatt sem orrolhat Washingtonra.
Pozsony, 2005. február