"Bombaként ható királyi bejelentés"
A hat hét múlva esedékes menyegzőt övező szegényes szervezésen már amúgy is meghökkent "királyi megfigyelők" és a brit sajtó kételyeit azonban nem sikerült eloszlatni. "Bombaként ható királyi bejelentés" - így tálalta a The Sun című bulvárlap a hírt, hogy az uralkodó távol marad a polgári esküvőtől. "A királynő semmibe veszi a házasságkötést" - harsogta a Daily Mail.
A Buckingham-palota és a trónörökös hivatalos londoni rezidenciája, a Clarence House egyaránt tagadta, hogy a dolog így állna, és kiemelte a polgári frigyet szentesítő egyházi áldást, amelyben a királynő, a család és a barátok előtt részesíti Canterbury érseke az ifjú párt a windsori kastély Szent György kápolnájában, valamint a szertartást követő "pompás fogadást". A Clarence House szóvivője kérdésre válaszolva leszögezte: Károly herceg nem tekinti úgy, mintha a királynő félvállról venné az esküvőt. "Megbeszélték, és a herceg elégedett a megállapodással" - jelentette ki.
A Buckingham-palota szóvivője szerint II. Erzsébet azért nem vesz részt a házasságkötésen, mert "tudatában van, hogy a herceg és Parker Bowles asszony visszafogott polgári szertartást akarnak", amit az uralkodó megjelenésével természetesen aligha lehetne megvalósítani. A királyi család életét nyomon követő szakértők azonban más véleményen vannak.
"Úgy gondolom, hogy minden szülő egy kicsit megcsömörlene attól, ahogyan az események kibontakoztak. Eget verő harsonaszóval jelentették be az esküvőt, a díszleteket azonban jelentősen elmozdították" - mondta szerdán Dickie Arbiter volt udvari szóvivő arra a fölöttébb hirtelen meghozott döntésre hivatkozva, hogy a házasságkötés helyszíne a windsori kastély helyett a windsori városháza lesz.
A módosítást gyakorlati megfontolás indokolta: egy 1995-ben történt törvénymódosítás ugyanis kimondja, ha bármely intézményt polgári esküvő megtartásának jogával ruháznak fel, ott a következő három évben minden további engedélyeztetési eljárás nélkül bárki megkötheti polgári házasságát. A Buckingham-palota szóvivője szerdán nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy a királynő elhatározása összefüggésben áll-e a helyszínváltással.
David Starkey alkotmánytörténész szerint az uralkodó távolmaradására nincs igazi precedens. "Ismeretlen területre vetődtünk ezzel a döntéssel, az okokat pedig csak találgathatjuk" - vélekedett. "Az indíték lehet biztonsági szempont, esetleg, hogy nem helyesli az esküvőt vagy egyszerűen nem törődik vele, ez utóbbi álláspontban egyébként alattvalói többsége osztozik" - fejtegette.
Az 56 éves trónörökös és 57 éves menyasszonya azért szorítkozik pusztán polgári esküvőre, mert az anglikán egyház, amelynek feje trónra lépése esetén Károly lesz, hagyományosan idegenkedik olyan elvált személyek egyházi esketésétől, akinek korábbi házastársa - mint az ara esetében - még életben van.
Jogi akadálya mindenesetre nincs a herceg és kedvese egybekelésének. Lord Falconer lordkancellár, az alkotmányos ügyek minisztere szerdán kiadott közleményében visszaverte egyes szakértők támadását, miszerint a frigy az 1836-ban kelt házassági törvénybe ütközik, amely a királyi család tagjai számára nem teszi lehetővé a polgári esküvőt. A parlamentnek küldött írásos válaszában Falconer rámutatott, hogy az 1949-ből származó, későbbi házassági törvény III. fejezete nem zárja ki az uralkodó család tagjait a polgári szertartásból.
(MTI)