Bush-Schröder: gesztusok vita helyett

Gerhard Schröder német kancellár és George Bush amerikai elnök szerdánMainzban igyekezett még mélyebbre ásni a két ország között Irak miattelőkerült csatabárdot, ám Bush közvetetten jelezte, hogy a vezetőszerep a világban továbbra is Amerikáé.

Bush egy napra jött Gutenberg városába, Németországba, ahonnan Pozsonyba repült, hogy a szlovák fővárosban találkozzon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Bush Mainzban fiatalokkal beszélgetve ismét aggodalmának adott hangot például az oroszországi véleményszabadság korlátozása miatt, s azt ígérte, hogy Pozsonyban rá fog erre kérdezni Putyinnál.

Bush Mainzban tárgyalt Gerhard Schröderrel, Wiesbadenben felkeresett egy amerikai laktanyát, ahol Irakot megjárt katonák is vannak. Németország szerdán is megerősítette, hogy bár az iraki háborút ellenezte, valamilyen formában kész részt venni a háború utáni Irak újraformálásában, például minisztériumok újjászervezésében, az alkotmány kidolgozásában, rendőrök kiképzésében Irak határain kívül. Német katonák Irakba küldéséről nem volt szó.

Bush jelezte, hogy Irán ügyében "minden opció az asztalon van", azaz végső soron katonai csapás is lehetséges, de az elsőbbség a kezdeteknél tartó diplomáciáé. Az elnök támogatta az EU-trojka (Németország, Nagy-Britannia és Franciaország) diplomáciai erőfeszítéseit, bár Washington a tárgyalásokba nem kíván bekapcsolódni. Az EU-trojka gazdasági és egyéb előnyök fejében le akarja beszélni Iránt atomprogramjának folytatásáról, bár Teherán azt állítja, hogy az nem katonai jellegű. Bush fiatal németek és amerikaiak előtt azt is taglalta, hogy a Nyugat miként csökkenthetné függőségét a közel-keleti olajtól, s Amerika esetében az atomenergiát nevezte meg alternatívának.

Az amerikai elnök Európát az Egyesült Államok legszorosabb szövetségesének nevezte, de nem ismételte meg édesapjának jó 15 évvel ezelőtt szintén Mainzban elhangzott ösztönzését azzal kapcsolatban, hogy Németország vállaljon nagyobb szerepet a világban, legyen az USA partnere a vezetésben (Partnership in leadership). Ehelyett arról beszélt, hogy az Egyesült Államok az egész világon hagyatkozhat partnerekre a béke és a szabadság terjesztésében. Schröder kancellár pohárköszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy a két ország "egyenjogú barát, partner és szövetséges".

Kevésbé volt békülékeny az a több mint 10 ezer ember, aki az erődítménnyé változtatott Mainzban tüntetett Bush és az amerikai politika ellen. A tüntetést egy alkalmi akciószövetség, a Nem üdvözöljük, Mr. Bush szervezte.

A németországi villámlátogatás sokaknak bosszúságot okozott. Az amerikai elnöki gép a közeli Frankfurt repülőterére szállt le, onnan szállt fel, zavarokat okozva a polgári légi közlekedésben. Egyedül a Lufthansa légi társaság több tucat járatot törölt, sok járat késve indult és késéssel érkezett. A bosszús utasok egyike annyit jegyzett meg, hogy "miért nem inkább telefonálnak, vagy Izlandon találkoznak." A Majna torkolatvidékét átszelő autópályákat időről időre lezárták. A mainzi belváros szellemváros képét mutatta, az üzletek nem nyitottak ki, vevők hiányában nem volt érdemes.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.