Brüsszel összevész Brüsszellel
Mint a European Voice hetilap megtudta, Nikiforosz Diamandurosz európai ombudsman egy minapi levelében megvádolta az unió Csaláselleni Hivatalát, az OLAF-ot, hogy "helytelen, illetve félrevezető módon" indokolta meg egy nagy vihart kavart tavaly tavaszi akcióját. Ennek keretében az OLAF a belga rendőrséggel őrizetbe vétette Hans-Martin Tillackot, a Stern német magazin brüsszeli tudósítóját. Lakását, irodáját feldúlták, számos munkaeszközét lefoglalták, őt magát tíz órán át fogságban tartották. Az a gyanú merült fel ellene, hogy nyolcezer euró kenőpénzt fizetett az OLAF egy belső dokumentumának megszerzéséért. A "füles" állítólag európai parlamenti képviselőktől származott - legalábbis ez volt Franz-Hermann Brüner OLAF-igazgató indoklása. Később viszont a szervezet hivatalnoka az EP illetékes bizottsága előtt azt mondta, "fogalma sincs", hogy ezt mire lehetne alapozni. Emiatt karolta most fel az ombudsman Tillack ügyét - Brüner pedig az április végi válaszadási határidőig rághatja a körmét, mit is írjon Diamandurosznak.
Az ügyet bonyolítja, hogy ők ketten jelenleg egyáltalán nincsenek egy súlycsoportban. A görög ombudsmant a minap választották újjá öt évre, míg az OLAF német vezetője még csak áhítozik erre. Ez is egy kissé kínos történet: az OLAF igazgatói pályázatát először csak a hivatalon belül írták ki; a feltételeknek csak Brüner felelt volna meg. A nem várt felzúdulás miatt azonban Siim Kallas, az illetékes EU-biztos a nyílt pályáztatás mellett döntött.
Tillackot, aki mostanra kiheverhette a belga rendőrök "vendégszeretetét", semmi sem nagyon lepheti meg. Ő végül is már évekkel ezelőtt megírta Brüsszeli űrhajó: hogyan fut zátonyra a demokrácia Európában? című könyvét. Ennél rosszabb ezúttal sem történhet.
(NSZ)