Ügynöktörvény: lerágott gumicsont

Órákon át vitáztak tegnap a parlamentben arról, vajon az ügynökmúlt tizenöt éves adósságunk, mely ballasztként húz le minket, vagy inkább gumicsont, amely a maszatolást szolgálja.

Hajszálnyit mintha közeledett volna a pártok álláspontja ügynökkérdésben - ez szűrhető le abból a vitából, amely az MSZP nyilvánosságcsomagjáról kezdődött tegnap a parlamentben. A javaslatok szerint föltennék a világhálóra azon egykori ügynökök aktáit, akik ma nem közszereplők, és felülvizsgálnák a máig titkos állambiztonsági anyagokat. A vitából kiderült: a koalíción belüli ellentétek áthidalhatóak, a kormánypártok és az ellenzék megállapodása pedig csak akkor eleve reménytelen, ha a Fidesz-frakció Kövér László véleményét tenné a magáévá.

Tizenöt éves adósság törlesztéseként értékelte a szocialisták csomagját az előterjesztő. Burány Sándor (MSZP) fontosnak nevezte, hogy az alkotmány mondja ki a nem közszereplők ügynökmúltjának nyilvánosságát is annak érdekében, hogy az állambiztonsági múltat a lehető legteljesebb mértékben megismerhetővé tegyék. "Le akarjuk zárni a rendszerváltást!" - fogadkozott Burány.

A liberálisok felszólalója, Fodor Gábor közölte: a párt módosító javaslatokkal készül, amelyekkel egyrészt bezárnák azt a kiskaput, amellyel a különösen fontos állambiztonsági iratok tekintetében a titkosszolgálatok megkerülhetnék az iratátadást felügyelő testületet. Egy másik javaslatuk arra irányul, hogy a rendszerváltás után "átmentődött" titkosszolgálatoknál is állományban maradt volt állambiztonságiak anyagai is nyilvánossá váljanak. "Igen, akár a diplomatáké is" - válaszolta lapunknak Fodor, hozzátéve, hogy e szabály alól lehetne kivételt is tenni.

"Tényleg ki akarják adni őket?" - kérdezte hitetlenkedve Kövér László. Szerinte a Külügyminisztériumban már így is falfehéren járkálnak a dolgozók. Neki is vannak a birtokában "érintett" külügyesekre vonatkozó adatok, ezeket mégsem teregeti ki, mert államérdekek akkor is léteznek, ha a szocialisták vannak kormányon. "Volt hozzá jogom és információs bázisom is" - mondta a volt titokminiszter a külügyesekre vonatkozó információk megszerzéséről. A Népszabadság kérdésére ezt annyival egészítette ki: nem miniszterként jutott hozzá értesüléseihez. "Soha életemben nem fogom megszavazni; azzal tizenöt éves tevékenységemet tagadnám meg" - mondta Kövér. Frakciótársánál árnyaltabban, már-már a kompromisszum reménysugarát is felcsillantva szólalt föl a Fidesz másik volt titokminisztere. Demeter Ervin (akárcsak később Dávid Ibolya) gumicsontnak nevezte az MSZP-s indítványokat, amelyek csak a maszatolást szolgálják. Viszont azt is ígérte, hogy módosító indítványokat nyújtanak be, ezzel jelezve, hogy a kormányoldal javaslatait - Kövérrel ellentétben - nem tartja reménytelennek. Végső soron tehát a Fidesz-frakció döntésén múlik, hogy a Kövér László, vagy a Demeter Ervin által kifejtett álláspont kerekedik-e felül.

Az általános vita a jövő héten folytatódik. Addig várhatóan elkészülnek a pártok módosító indítványai, s a frakciók hamarosan azok támogathatóságáról is dönthetnek.

Kövér László: Soha életemben nem fogom megszavazni
Kövér László: Soha életemben nem fogom megszavazni
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.