Kinek járjon az állampolgárság?
A szocialista szavazók tíz százaléka határozottan támogatja, 19 százaléka viszont határozottan ellenzi ezt, míg a Fidesz szavazói körében ez az arány 33, illetve kilenc százalék - állapítja meg a Tárki felmérése, amit a Demokrácia Kutatások Alapítvány megbízásából készített.
Sik Endre szociológus szerint az adatokból egyrészt az derül ki, hogy a tavaly decemberi népszavazás "agymosó hatása" még nem múlt el, másrészt az, hogy azért mindkét párt táborában vannak "másként gondolkodók".
A megkérdezettek összességében főként a gyerekeknek adnának állampolgárságot, különösen akkor, ha az egyik szülő eleve magyar állampolgár. A törvényesen érkező, de nem feltétlenül magyar származású bevándorlókkal szemben viszont nagy az elutasítás: a nagy többség - 68 százalék - nem támogatná, hogy számukra is elérhető legyen a magyar állampolgárság. Sik Endre feltételezése szerint a gyerekekkel szemben azért kisebb az elutasítás, mert az emberek úgy érzik, életkoruk miatt ők képesek a legkönnyebben alkalmazkodni a magyarországi körülményekhez.
A szociológus mindennek kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy ennek a szempontnak szerephez kell jutnia egy felelős migrációs politika kialakításában, vagyis: minden valószínűség szerint nem ütközne komolyabb ellenállásba, ha a gyermekek az eddigieknél nagyobb kedvezményeket kapnának.