Diplomatikus orvos Irak élén?
Így szinte biztossá vált, hogy a halk szavú, ám határozott al-Dzsaafari lesz Irak új miniszterelnöke, hiszen a másik jelölt, Ijad Allavi jelenlegi miniszterelnök pártja csak 14 százalékot nyert a 275 fős nemzetgyűlésben a síita szövetség 48 százalékával szemben.
A korábban száműzetésbe kényszerült, Irán támogatását élvező politikus az ad-Dava pártot vezette a január 30-i választásokon. Az 58 éves al-Dzsaafari feladata lesz, hogy valamilyen formában bevonja a választásokról jórészt távol maradt - Szaddám Huszein rendszere alatt kivételezett helyzetben levő - szunnitákat a kormányzásba.
A felekezeti és politikai ellentétek al-Dzsaafari szerint nem vezetnek polgárháborúhoz Irakban. Úgy véli, Irak összeforrt annyira a több évtizedes megpróbáltatásokban, hogy a széthullás ne fenyegessen. Elsődleges célja a biztonság helyreállítása, csak utána jöhet az újjáépítés és a gazdaság fellendítése - mondta a jelöltségét bejelentő sajtótájékoztatón.
Al-Dzsaafari két évtizedet töltött ellenzékben, ezalatt jól kifejlett diplomáciai érzékre tett szert. Tudja azt is, az amerikai csapatok nem hagyhatják el egyhamar Irakot. Szaddám csatlósai a nyolcvanas és kilencvenes években a "föld alatti" ad-Dava párt több ezer tagját ölték meg.
Az 58 éves Ibrahim al-Dzsaafari Moszulban tanult orvosnak mielőtt 1966-ban csatlakozott volna a legrégebbi iraki iszlám mozgalomhoz, az ad-Dava párthoz. A nyolcvanas években menekült Iránba, miután Szaddám az ad-Dava párttal szembeni leszámolása során kivégeztette Mohammad Baker al-Szadr ajatollahot, a párt alapítóját. A Kerbala szent városában született al-Dzsaafari 2003-ban tért vissza Irakba, hogy szerepet vállaljon az amerikaiak által kijelölt ideiglenes kormányzótanácsban. Az átmeneti kormányban tavaly nyáron a ceremoniális alelnöki szerepet kapta meg. Az ötgyermekes politikus családja Londonban él - Irakban sokan idegenként kezelik, mert "az amerikai tankokon" tért vissza Bagdadba.