A zöldek két erőmű ellen mozgósítanak
A dunaújvárosi képviselő-testület március 20-ra kettős népszavazást írt ki - számolt be lapunk.
Országos és helyi erők összefogása
Az egyik népszavazásra bocsátott kérdésben a városban épülő két gázmotoros erőmű üzembe helyezésének engedélyezéséről vagy megakadályozásáról dönthet a lakosság. Ebben az ügyben szokatlan módon országos szervezettel összefogva kezdeményeztek népszavazást a helyi civilek - tájékoztatta a Zöld Demokraták Szövetsége (ZDSZ) a NOL-t.
A ZDSZ mint pártként működő országos társadalmi szervezet a a Dunaújváros Jövőjéért Egyesülettel (DJE) közösen kezdeményezte az akciót.
Aláírásgyűjtés
A ZDSZ és a DJE szervezte a városban a sikeres aláírásgyűjtést is, amelyben a lakosság az erőmű-beruházás súlyos környezeti kárai ellen tiltakozott. Az egyik épülő létesítmény alig néhány méterre található a lakott övezettől - emlékeztetett Erdei Csaba, a zöld párt ügyvivője.
Nincs jogerős engedély
A ZDSZ cáfolta a beruházás támogatóinak álítását, amely szerint a már jelenleg is épülő két erőmű jogerős építési engedéllyel, ennek feltételeként pedig a környezetvédelmi hatóság hozzájárulásával is rendelkezik. Ezzel szemben a zöldek közölték: az építési engedély nem jogerős, mert a Fejér Megyei Közigazgatási Hivatal 03/3116-12/2004. sz határozatával az építési engedélyről szóló jegyzői határozatot megsemmisítette és az első fokú építési hatóságot új eljárás lefolytatására utasította. Az új eljárást a mai napig nem folytatták le.
A károkat hatástanulmány bizonyítja
A ZDSZ vitatja - az erőmű-beruházást egyébként ellenző - Dorkota Lajos fideszes helyi és országgyűlési képviselő közlését is, amely szerint "egyelőre nem állnak rendelkezésre olyan hatástanulmányok, amelyek egyértelműen kizárnák a gázerőmű káros környezeti hatásait."
Ilyen hatástanulmány létezik - tájékoztatta a NOL-t Erdei Csaba. - A Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség által készíttetett és 2004 áprilisában nyilvánosságra hozott "Levegőminőségi Intézkedési Program" tartalmazza a város levegőszennyezettségi adatait, melyből megállapítható, hogy Dunaújváros levegője szennyezett, egyes helyeken alkalmanként, máshol rendszeresen túllépi a megengedett határértékeket a levegő nitrogén-oxid szennyezettsége.
A tét az üzembehelyezés megakadályozása
A zöldek cáfolják Dunaújváros alpolgármesterének állítását is, amely szerint az erőművek esetleges elutasítása a már most folyó két létesítmény építését nem érintené". Erdei Csaba leszögezte: az aláírásgyűjtés célja éppen az volt, hogy a most épülő két erőmű üzembe helyezését, a várható környezetkárosítást megelőzze. Mivel az építési engedélyt megsemmisítették, az eredményes népszavazás ezeknek az erőműveknek az üzembe helyezését is megakadályozná.
(NOL)