Megbízottak, tanácsadók, kormánybiztosok

Tanácsadók, miniszterelnöki megbízottak, kormánybiztosok, meghatalmazottak és megbízottak - már a hetvenet is meghaladja azoknak a száma, akik kezdeményezésekkel, ötletekkel látják el a miniszterelnököt és a kabinetet. 

A hírek szerint Gyurcsány Ferenc hat, egyenként kilenctagú tanácsadó testületéből (gazdaságpolitikai, közjogi és jogharmonizációs, önkormányzati, társadalompolitikai, vidékpolitikai, valamint külügyi, biztonság- és nemzetpolitikai) leginkább az Eörsi Mátyás vezette külügyi, valamint a Vastagh Pál által irányított közjogi testület munkájával elégedett, a legkevésbé pedig a vidékpolitikai testülettel, amelyet Géczi József Alajos vezet. A november óta működő tanácsadói csapatok átlagosan két-háromhetente üléseznek, és vezetőik rendszeresen konzultálnak a miniszterelnökkel.

A tanácsadók nem kapnak fizetséget, ahogy a nyolc miniszterelnöki, a hét kormánymegbízott, a három kormánybiztos és a két kormánymeghatalmazott többsége sem. Ők egy-egy konkrét feladatért felelősek, bár van átfedés a tevékenységük, illetve az adott szaktárca munkája között. Például a regionális fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter mellett a kistérségi megbízottak munkáját összehangoló politikai államtitkár, a területfejlesztési politikát koordináló kormánymegbízott, valamint egy ugyancsak a terület-, illetve a vidékfejlesztésért felelős tanácsadói testület is működik.

A másik kritika azért éri ezt a rendszert, mert a területek elaprózódnak: az önkormányzati területen például Budapestért Molnár Gyula felel, a megyei jogú városokért Toller László (ő vezeti az önkormányzati tanácsadó testületet, egyik vezetője a Megyei Jogú Városok Szövetségének, Pécs polgármestere és persze parlamenti képviselő is), a kisebb településekért Tukacs István, Érsek Zsolt pedig a helyhatóságok beruházási gyakorlatával foglalkozik. Kérdés, mindez hogyan illeszkedik Sárközy Tamás jogászprofesszor, a kormányzati bürokrácia csökkentésén dolgozó kormánybiztos javaslatához. Koncepciója szerint a tárca nélküli miniszteri posztot fel kellene számolni és csökkenteni kell a MeH politikai államtitkári keretét, valamint a kormánymegbízotti pozíciókat.

Sokan úgy látják: ezek a kinevezések Gyurcsány Ferenc személyzeti politikáját szolgálják. Emlékeztetnek arra: a szocialista párt minden fontos érdekcsoportjából vannak tisztségviselők, akiket egyrészt így pozicionál a miniszterelnök, másrészt azt is biztosítja, hogy a kritikák a párton belül maradjanak. A frakció egyik legkritikusabb képviselőjeként számon tartott Karsai József például a hátrányos helyzetű kistelepüléseket támogató Élhetőbb faluért programiroda vezetője lett. Ezek után hitelesen már nem bírálhatja a kormányt, hiszen adott a lehetősége, hogy tegyen valamit. Politikai megfontolású kinevezésnek tűnik az MSZP "belső ellenzékének" Jánosi György tanácsadó testületi elnöki megbízása is, miként a párton belül egyre erősebb Mozaik klubosok kinevezése.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.