Újra remény a ciprusi megegyezésre

"Konstruktívabb hozzáállást" és a béketárgyalások újrafelvételét reméli Görögország és a ciprusi görög kormány a ciprusi újraegyesítést támogató, eddigi kormányzópárt győzelmétől az Észak-ciprusi Török Köztársaságban rendezett parlamenti választásokon - jelentették be hétfőn Athénban és Nicosiában.

A Mehmet Ali Talat ügyvezető kormányfő vezette Republikánus Török Pártra (CTP) a szavazók 44,5 százaléka adta voksát vasárnap. A Dervis Eroglu irányította ellenzéki Nemzeti Egységpárt, amely hevesen ellenzi a Kofi Annan ENSZ-főtitkár készítette újraegyesítési tervet, a voksok 31,6 százalékát szerezte meg.

A görög kormány szóvivője, Evangélosz Antonarosz közölte: "Azt reméljük, hogy a választás hozzájárul ahhoz, hogy a ciprusi törökök konstruktívabban álljanak hozzá a ciprusi rendezéshez". A ciprusi görög kormány szóvivője, Küprosz Khrüszosztomidesz hasonló szellemben nyilatkozva azt mondta: "Reméljük, hogy a megszállt területeken lezajlott politikai folyamatok eredménye segíti a tárgyalások újrafelvételét célzó erőfeszítéseket". A szóvivő ugyanakkor hangot adott kétségeinek a "rendezést szorgalmazó ciprusi török vezetők" őszinteségét illetően. Mint mondta, a ciprusi probléma megoldásához Ankarával is tárgyalni kell.

A vasárnapi választásokat követően Mehmet Ali Talat azonnal megkereste a korábban az ENSZ egyesítési terve ellen kampányoló Tászosz Papadopulosz ciprusi görög elnököt, hogy ismét elindítsák a békefolyamatot, amely a 2004-es referendum megtartása óta függőben maradt. A népszavazáson a ciprusi törökök támogatták, a görögök azonban elutasították a sziget újraegyesítési tervét, amelyet ezért elvetettek.

A Földközi-tenger keleti medencéjének legnagyobb szigete 1974 óta megosztott. A görög közösség egy csoportjának puccskísérlete után, amelynek célja Ciprus és Görögország egyesítése volt, Törökország megszállta a sziget északi részét, ennek nyomán jött létre az Észak-ciprusi Török Köztársaság a mintegy 9 ezer négyzetkilométer területű sziget egyharmadán. Ankarán kívül sehol sem ismerik el az Észak-ciprusi Török Köztársaságot.

A sziget görög része tavaly május 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz, török harmadát viszont az újraegyesülés elmaradása miatt nem fogadta be az unió.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.