Heves vita a német vízum-botrány méreteiről

Nagyon súlyos károkozással vádolja a német konzervatív ellenzék Joschka Fischer külügyminisztert a 2000. márciusában bevezetett vízumkönnyítések miatt.

Az ellenzék 35 milliárd euróra teszi a teljes gazdasági károkozás mértékét.

A CDU/CSU pőolitikusai 600 ezer illegálisan bevándorolt feketemunkásról beszélnek, akik évi 30 ezer eurós egy főre jutó jövedelemmel számolva 7 és 19 milliárd euró közti társadalombiztosítási járuléktól és adóbevételtől fosztották meg az országot. További sokmilliárdos kárt okozott az így munkalehetőségtől eleső német állampolgárok szociális ellátása.

Független kutatók becslése

A kölni Német Gazdasági Intézet óvatosabban bánik a számokkal. Szerintük az 500 ezer illegális bevándorló mintegy fele, 250 ezer maradt Németországban, és közülük 170 ezren kaphattak feketemunkát. Így az évi állami bevételkiesés 2,72 milliárd euró lehetett, ami a szóban forgó teljes időszakra - hozzászámítva az ebből eredő német munkanélküli segélyezést is, - valóban kétszámjegyű, eurómilliárdos kárt okozhatott Németországnak.

Nem volt bűnöző-áradat

Német kriminológusok ugyanakkor alaptalan kirakatpolitizálásnak nevezik azt az ellenzéki kampányt, melynek során bűnözők és prostituáltak tömeges beáramlását is "hozzáírják Fischer számlájához".

A statisztikai adatok összehasonlítása nem igazolja az ukrán és más szovjet utódállamból érkezettek németországi bűnelkövetési arányának emelkedését: ellenkezőleg, csökkenés tapasztalható a kilencvenes évekhez képest.

Feltűnt, hogy sok a kijevi vízum

A 2000. márciusában életbe lépett, Ludger Volmer akkori külügyi államtitkár nevéhez fűződő direktíva azt írta elő a német külképviseletnek, hogy a vízumkérelmek elbírálásakor kétely esetén az utazási szabadság elvének tiszteletben tartásával, vagyis a kérelmező javára kell dönteni. Ily módon három év leforgása alatt több százezer ukrán állampolgár kapott beutazási engedélyt Németország kijevi nagykövetségén. 2003-ban feltűnt az Ukrajnában kibocsátott német vízumok rendkívüli mennyisége: ekkor felülvizsgálták és módosították az ottani gyakorlatot.

Uniós vizsgálat indul

Franco Frattini európai igazságügyi biztos szóvivője azt nyilatkozta: az EU vizsgálja, hogy nem ütköztek-e a Volmer-féle kedvezmények az uniós jogba, nem sértette-e a német gyakorlat a schengeni határőrizeti egyezmény előírásait. - A vizsgálat várhatóan hosszadalmas lesz - mondta a szóvivő.

(eurohirek.hu)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.