A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szakértői csoportja 2005. február 20. és március 1. között felülvizsgálatot tart Magyarországon a 2003 áprilisában történt paksi üzemzavarral kapcsolatban – jelentette be az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) hétfőn.
Felülvizsgálatot tart Pakson a NAÜ
A közlemény szerint felülvizsgálat célja annak megállapítása, hogy az üzemzavar miatt 2003 júniusban tartott nemzetközi felülvizsgálat jelentésében megfogalmazott ajánlásokat hogyan és milyen eredménnyel hasznosította az atomerőmű és az OAH.
A legfontosabb javaslatok a Nukleáris Biztonsági Szabályzatok felülvizsgálatát, a NAÜ Biztonsági Ajánlásainak szigorúbb figyelembevételét, a hatóság és az erőmű munkamódszerét, engedélyezési és ellenőrzési gyakorlatát szabályozó eljárásrendek áttekintését és kibővítését célozták.
A kilenctagú csoportot Miroslav Lipar, a NAÜ Nukleáris Létesítmények Biztonsága osztályának vezetője irányítja. A NAÜ felkérésére többségükben az előző felülvizsgálaton is részt vett amerikai, bolgár, kanadai, osztrák, svájci és szlovák szakemberek jöttek el. A szakértők egyúttal a 2001 októberében, az üzemelés biztonságának elemzésével kapcsolatos úgynevezett OSART misszió követő felülvizsgálatát is elvégzik.
A NAÜ-vel történt előzetes megállapodás értelmében az ügynökség szakértői a felülvizsgálatot Budapesten és Pakson végzik. A kilenc napig tartó felülvizsgálatról várhatóan átfogó jelentés készül. A csoport a szakértői munka befejeztével, február 28-án Pakson, március 1-jén pedig Budapesten sajtótájékoztatón számol be a vizsgálat tapasztalatairól.
A Paksi Atomerőműben 2003. április 11-én radioaktív gáz megjelenése miatt függesztették fel a 2. számú blokk reaktorának karbantartási munkálatait. A reaktor melletti 1-es aknában lezajlott súlyos üzemzavar során megsérült fűtőelemek eltávolítása még nem történt meg, de az Országos Atomenergia Hivatal engedélye alapján a 2-es blokkot 2004. szeptemberében újraindították.
(MTI)