Fenyegető levél egy bírónak
Egy névtelen levélíró életveszélyesen megfenyegette a Fővárosi Bíróság egyik vezető bíróját, aki az elmúlt években számos kiemelt bűnügyben ítélkezett. Az eset másfél héttel ezelőtt történt, azonban Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke egyelőre a fenyegetés tényét sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta. Lomnici nem kommentálta lapunk azon értesülését sem, miszerint a megfenyegetett bíró lemondott a rendőri védelemről. A névtelen levelet átadták a titkosszolgálatoknak, ahol szakértők vizsgálják. Értesülésünket a nemzetbiztonsági iroda illetékese nem kommentálta, mondván: folyamatban lévő operatív eljárásokról nem szokás a sajtóban nyilatkozni.
A bíróságok, és személy szerint az egyes bírák is rendszeresen kapnak fenyegető leveleket. Ezek többségét azonban nem veszik komolyan. A Fővárosi Bíróság vezetőinek ez esetben azonban nyomós okok volt az ellenkezőjére.
Tavaly 74 rendkívüli esemény történt a magyar bíróságokon, nyolcszor több mint egy évvel korábban. Tizenhárom esetben a bírót, hat alkalommal az eljárás más résztvevőit fenyegették meg, de a Pesti Központi Kerületi Bíróságon az is megtörtént, hogy az ellenérdekű felek közötti szóváltás, dulakodássá, majd verekedéssé fajult, és egyiküket a mentő szállította el a tárgyalóteremből. Ilyen helyzetekben a bírósági rendészek nem jogosultak intézkedni, s megfelelő eszközeik sincsenek a rendbontók megfékezésére. Előfordulhat - sőt, gyakran meg is történik - az is, hogy a bíró a tárgyaláson rendeli el a vádlott őrizetbe vételét, ám rendőri közreműködés nélkül ez sem hajtható végre.
A megfenyegetett bíró és családja védelme érdekében nem írhatjuk meg, hogy pontosan mely ügyekben járt el. Az eset azonban újra felveti a kérdést: milyen biztonsági körülmények között zajlanak a tárgyalások Magyarországon? A Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke tavaly májusban segítséget kért Lamperth Mónika belügyminisztertől a bíróságok fokozottabb védelmére. Megállapodásuk értelmében a nagy horderejű, a különösen súlyos megítélésű, illetve a közvélemény egészét vagy egyes csoportjait mélyen megbotránkoztató, felháborító perek idejére rendőri védelmet kapnak a bíróságok. Ennek ellenére a múlt héten a Fővárosi Ítélőtábla kormányőrség által őrzött épületében - és az épület előtt - a Simon Tibor halála miatt folyó per után a vádlottak szimpatizánsai közül többen rátámadtak az újságírókra, az épület előtt egyiküket megdobálták. Rendőrségi források a történtek után lapunk érdeklődésére azt mondták: a bíróság nem kért rendőri biztosítást a perhez.
Bírósági körökben lapunknak elismerték: a Lamperth-Lomnci megállapodás a gyakorlatban "nem működik". A rendőrség ugyanis a Fővárosi Bíróság elnökének fizetésével közel azonos összeget kér egy-egy járőr kiküldéséért.
A Népszabadság értesülése szerint a hatóságok egyelőre semmiféle összefüggést nem találtak a budapesti bírónak címzett fenyegető levél és kecskeméti ügyészeknek és bíráknak egy fegyvercsempészüggyel kapcsolatban címzett fenyegetések között.
A fegyvercsempész ügyben a gyanúsítottak többsége az évekkel ez előtt kirobbant, s még bírósági szakban lévő úgynevezett Energol-ügy vádlottjai közül került ki. Védőik megkeresésünkre visszautasították azokat a különböző médiumokban napvilágot látott sejtetéseket, amelyek védenceiket hozzák összefüggésbe az ügyészek megfenyegetésével.