Elejtették

A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) nem fogadta el Gyurkovics Ferenc és Kovács Zoltán beadványát, amelyben az athéni olimpián doppingvétségben elmarasztalt magyar súlyemelők eljárás lefolytatását kérték a Nemzetközi Olimpiai Bizottság döntésével szemben.

A CAS azzal indokolta elutasító válaszát, hogy a magyar súlyemelők az előírt határidőn túl, megkésve nyújtották be a kérvényt - jelentette az MTI. (Mint köztudomású, Gyurkovicstól - aki a játékokon a verseny előtt negatív, később viszont pozitív mintát szolgáltatott - utóbb elvették ezüstérmét; a szintén a 105 kilogrammos kategóriában induló, s már első szakításgyakorlatánál megsérült Kovácsot pedig azért diszkvalifikálták, mert közvetlenül a verseny után nem adott vizeletmintát. Az olimpiát megelőzően, de már a helyszínen pozitív doppingtesztet produkáló, így a versenyen el sem induló Kecskés Zoltán nem fordult a svájci székhelyű bírósághoz.)

A Magyar Súlyemelő Szövetség éppen nyaraló elnökét, Dolovai Tamást Jamaicán értük utol. Az elöljáró nem lepődött meg különösebben a hír hallatán.

- A Sportdöntőbíróság hozzáállása kísértetiesen hasonlít az általunk annak idején a minták utólagos kontrolljának elvégzésére felkért kölni laboratóriuméhoz: akkor is, most is minden jel arra utalt, hogy foglalkoznak a kérvényeinkkel, de végül elutasították azokat. A CAS mostani döntése egyébként abszolúte érthetetlen azt figyelembe véve, hogy a bírósággal folyamatosan tartottuk a kapcsolatot, és minden iratkiegészítési igényt teljesítettünk. Nincs tudomásom arról, hogy bármilyen határidőről lemaradtunk volna.

Az elnök fontosnak tartotta nyomatékosítani: "Semmi kétség, valakinek meszszire elér a keze." Amikor rákérdeztünk, konkrétan kire gondol, azt felelte: "Nem szeretnék a rágalmazás csapdájába esni."

Dolovai egyébként úgy véli, "nem történt semmiféle tragédia, hiszen józan észszel nem számíthattunk semmi pozitívumra egy olyan testülettől, amely a NOB leányvállalata, s még a székhelye is ugyanott, Lausanne-ban van, mint az olimpiai bizottságnak." Közölte, az ügyeket ezzel együtt sem tekintik lezártnak: a két sportoló - dr. Hegedűs László ügyvéd segítségével - polgári peres úton próbál meg anyagi és erkölcsi kártérítéshez jutni.

- Most már rajtunk a sor, a mi fegyelmi vizsgálatunk következik - kommentálta az esetet Aján Tamás, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség elnöke. - Öttagú bizottság tárgyalja majd Gyurkovics és Kovács, továbbá Kecskés ügyét is.

Amennyiben mindhármukat elmarasztalnák, a szabályok szerint - miután egy nemzet egyetlen éven belül produkált három pozitív esetet - a magyar súlyemelők tizenkét hónapig nem vehetnének részt versenyeken.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.