Bushnak nem kell szálloda
Több mint hatszáz szállodai szobát foglaltak le a belga fővárosban George W. Bush kíséretének, amelyben egyedül az újságírók 250 főt tesznek ki. Az amerikai elnöknek viszont - aki újraválasztása óta az első külföldi útján holnap este, biztonsági okokból be nem jelentett időpontban érkezik Brüsszelbe - nem kell szállodai szoba. Munkatársai az itteni amerikai nagykövetnek a királyi palota közelében fekvő, erődszerű rezidenciáját találták a legjobban védhető szállásnak, és egy Amerikából áthozott páncélozott Cadillacet a legmegfelelőbb járműnek. Az Európai Bizottság székhelyét, a Berlaymont-épületet viszont nehezen tudják csak biztosítani, ezért a Bush-látogatás fő napjára, keddre szabadságolták mindazon dolgozókat, akiknek a munkája nem függ össze a bő kétnapos vizittel.
Az elnököt - aki szűk négy éve (még a szeptember 11-e előtti világban) már járt Brüsszelben - és Laura Busht hétfőn fogadja a belga uralkodói pár, II. Albert és Paula királyné, valamint Guy Verhofstadt belga kormányfő. Bush aznap mondja el európai körútjának legfontosabb beszédét. A transzatlanti kapcsolatokat a remények szerint "megkoronázó" találkozónak számít vacsorája Jacques Chirac francia elnökkel, az iraki háború egyik fő ellenzőjével.
Másnap viszont Bush elnök fő támogatóival, Tony Blair brit és Silvio Berlusconi olasz miniszterelnökkel, valamint az új ukrán államfővel, Viktor Juscsenkóval kezdheti a napot. Innen a rendkívüli NATO-csúcsra siet, ahol a szövetség főtitkárának reményei szerint végre lezárulhat a nyolc hónapos huzavona az iraki kiképzésről. Ezután - mindössze másfél órára - az EU-tagállamok vezetőivel, majd az uniót jelenleg irányító "trojkával" (Juncker luxemburgi kormányfővel, Barroso bizottsági elnökkel és Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselővel) találkozik. A huszonötökkel való megbeszélésén az egyes témákat tíz kiválasztott tagállam vezeti elő. Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő az ukrán "téma" előadója.