Negropontét hírszerzési cárrá avatják

A Fehér Háznak az utolsó pillanatig sikerült titokban tartania, ki lesz a titkosszolgálatok szuperfőnöke. A pettyes múltú nagykövet érdekes szenátusi meghallgatásra számíthat.

George W. Bush tegnap John Negropontét jelölte a tizenöt amerikai titkosszolgálat felügyeletére újonnan létrehozott nemzeti hírszerzési igazgató posztjára. A Fehér Háznak az utolsó pillanatig sikerült titkot tartania, a sajtó egy órával a sajtóértekezlet előtt sem tudta, kivel fog az elnök kiállni a pódiumra.

Az amerikai hírszerzés névleges vezetője eddig a CIA igazgatója volt, ám neki gyakorlatilag nem volt befolyása a különböző minisztériumok alá rendelt társszolgálatokra. A nemzeti hírszerzési igazgató viszont minden szolgálatnak utasítást adhat titkos információk gyűjtésére és egymás közötti megosztására, beleszólhat a személyi döntésekbe, ő tesz javaslatot a kongresszusnak a hírszerzési költségvetésre, és ellenőrzi a pénz felhasználását. A CIA igazgatója az új szuperigazgató - az amerikai sajtó kedvenc kifejezésével a "hírszerzési cár" - alárendeltségébe kerül, bár továbbra is feladata marad az elnök napi tájékoztatása, és a szolgálatok is megmaradnak az eddigi minisztériumi keretek között. Az amerikai hírszerzési költségvetés titkos, az utolsó adat a 2004-es büdzsében szereplő, és tévedésből nyilvánosságra került 40 milliárd dollár.

A csöndes, puha beszédű, ám kivételesen jó érdekérvényesítőnek tartott Negroponténak első feladata alighanem annak tisztázása lesz, hogyan oszlik meg a felelősség közte és a Pentagon saját felderítő szolgálataira féltékenyen vigyázó Donald Rumsfeld védelmi miniszter között. A "cár" helyettese a legnagyobb amerikai hírszerző szolgálat, a Pentagon kötelékébe tartozó, a kommunikációs műholdakért, illetve a rejtjelezésért felelős Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) igazgatója, Michael Hayden altábornagy lesz.

A görög hajómágnás fiaként Londonban született Negroponte 1960-tól 37 éven keresztül volt amerikai diplomata. Nixon elnök idején titkos tárgyalásokat folytatott Vietnamban. A nyolcvanas években részt vett a nicaraguai kontráknak folytatott törvénytelen fegyverszállításokban, és hondurasi nagykövetként szemet hunyt a jobboldali rezsim gyilkosságai felett. Ezek a tények a szenátusi meghallgatása során is fel fognak bukkanni, bár biztosra vehető, hogy végül jóváhagyják kinevezését. A most 66 esztendős Negropontét Bush elnök 2001-ben hívta vissza az üzleti életből, és ENSZ-nagykövetté nevezte ki. Tavaly nyár óta az Egyesült Államok bagdadi nagykövetsége élén állt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.