Magyar-román és magyar-szerb regionális programok

Szerdán egyidejűleg írta ki Magyarország, Románia, valamint Szerbia és Montenegró az első pályázatokat a határon átnyúló regionális fejlesztésekre. Az idei magyar költségvetés terhére a héten kiírt két pályázattal összesen 4 milliárd forintnyi forrás nyerhető el.

Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter elmondta, az 1990 óta működő Interreg határ menti együttműködési program III. szakaszában jár 2000 és 2006 között; célja a határ menti, interregionális és transznacionális térségek fejlesztése, a szomszédos országok magyar kisebbségei szempontjából is meghatározó, történetileg meglévő együttműködések újjáformálása, a “magyar-magyar kapcsolatok" javítása. A miniszter emlékeztetett: a Szülőföld programcsomagban is külön nevesítve vannak az Európai Unió által támogatott határ menti programok.

Területfejlesztésre 2005-ben 101 milliárd forint költségvetési forrás áll rendelkezésre, ebből 14 milliárd az Interreg program kerete. A héten kiírt programok 2,75 milliárd forintot irányoznak elő magyar részről a magyar-román és 1,25 milliárdot a magyar-szerb projektekre. Ezeket a pénzeket egészíti ki az uniós támogatás, illetve a partnerországok társfinanszírozása. Kolber István nagyon fontosnak tartja a gazdasági és infrastrukturális fejlesztések mellett a közös kulturális alapokra épülő tudás-transzfert, kutatóműhelyek, kulturális, oktatási, szociális és kisebbségi intézmények együttműködését és a civil kapcsolatokat. Ezeket a Szülőföld Alap is támogatja.

A pályázatokat kiíró Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal elnöke, Szegvári Péter fontosnak nevezte az ökológiailag egybetartozó területek természet-, táj- és környezetvédelmi értékmegőrzését, így például a Duna-Maros-Körös-Tisza régiót, valamint az árvízvédelmet. Szegvári Péter aláhúzta: a térségi felzárkóztatásnak és versenyképességnek az infrastrukturális fejlesztés mellett legalább ilyen fontos eleme a tőkevonzó képesség szempontjából az államigazgatási, intézményi biztonság; a befektetők telephelyválasztásában ugyanis elsődleges szempont a politikai kockázat, a bizalom.

Az EU 2007-2013 közötti költségvetésébe magyar javaslatra új eszközt rendelnek az új szomszédsági politikához: ezek a források segítik majd az Unión kívüli országokkal, például a hazánkkal határos Ukrajnával az együttműködés erősítését.

A héten kiírt két pályázat témái:

- a határon átnyúló térség területi, fizikai és infrastrukturális egységének erősítése: a határ menti infrastruktúra javítása, a környezetvédelem és az árvízmegelőzés területén fellelhető közös kihívások kezelése, valamint

- együttműködési kezdeményezések támogatása a piacok egységesítésének elősegítésére és a helyi társadalmak közötti koherencia erősítésére: az üzleti infrastruktúra és a közös üzleti szolgáltatások fejlesztése, a kis- és középvállalkozások közötti együttműködés támogatása, intézmények és közösségek közötti együttműködések támogatása, valamint együttműködés elősegítése a kutatás és technológiai fejlesztés (KTF) és a humán erőforrás fejlesztés területén.

Pályázhatnak köz- vagy magánjog által meghatározott, közhasznú vagy meghatározott közfeladatok ellátására létrehozott non-profit jogi személyek, egyes témákban kis- és középvállalkozások, amelyek az együttműködésbe legalább egy szomszédos országbeli partnert bevonnak az érintett határrégiókból, és székhelyük vagy regionális/helyi fiókja e térségben működik.

A pályázatok beadási határideje május 20.

(eurohirek.hu)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.