Nincs bizonyíték az iráni atomfegyver létére
Baradei ugyanakkor szorgalmazta, hogy az Egyesült Államok vállaljon nagyobb szerepet a diplomáciai erőfeszítésekben, amelyek arra irányulnak, hogy Iránt és Észak-Koreát sikerüljön tárgyalásokra késztetni nukleáris programjukról. "Nem gondolom, hogy a párbeszéd azt jelentené, hogy legitimnek tekintjük az adott berendezkedést. Ők (az amerikaiak) párbeszédet folytatnak Észak-Koreával, mégsem gondolom, hogy ez legitimálná az észak-koreai rezsimet" - mondta. Méltatta ezzel szemben (az Iránnal folytatott több tárgyalási kört maga mögött tudó) Nagy-Britannia, Franciaország és Németország erőfeszítéseit.
Hans Blix atomfegyver-szakértő szerint sincs bizonyíték arra, hogy Irán atomfegyverkezési programot hajt végre. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) volt főigazgatója, az ENSZ iraki fegyverzetellenőreinek volt vezetője ezt a Salzburger Nachrichten című osztrák napilap szerdai számában jelentette ki. Hozzáfűzte, hogy véleménye szerint azonban pusztán csak döntés kérdése Irán számára, hogy nukleáris fegyvert állítson elő. Amennyiben ugyanis az irániak 5 százalékos dúsítottságú uránt tudnak előállítani, akkor már 90 százalékos dúsítottságot is el tudnak érni - jelentette ki.
A Londonban tartózkodó Szilvan Salom izraeli külügyminiszter ezzel szemben szerdán egy sajtóreggelin úgy vélekedett: Iránnak hat hónapon belül rendelkezésére állhat az atombomba gyártásához szükséges tudás, ugyanis ez alatt az idő alatt elvégezhetik a szükséges teszteket és kísérleteket. A külügyminiszter az izraeli kormány régóta hangoztatott álláspontját ismételte meg ezzel, miszerint Teherán potenciális nukleáris fenyegetést jelent.
Az Egyesült Államok a levegőből kémkedik az iráni nukleáris tevékenység után, kémműholdak segítségével - idézte Ali Juneszi titkosszolgálati minisztert szerdán az IRNA hivatalos iráni hírügynökség. A The Washington Post néhány nappal ezelőtt azt írta, hogy Washington pilóta nélküli repülőgépeket vet be, hogy bizonyítékot találjon vélekedésére, miszerint az iráni nukleáris program katonai jellegű. Az Egyesült Államok cáfolta a tekintélyes napilapban megjelent állítást.
(MTI/AFP/Reuters/AP)