Akcióban az ügynökazonosítók
Miközben a pártok egyeztetnek az állambiztonsági akták nyilvánosságra hozatalának módjáról, a civil szféra egyre több adatot jelentet meg az állambiztonsági szervekkel együttműködőkről, illetve a "megrendelőkről". Az Index közzétette Krakus Péter jelentéseit, amelyekhez egy átlagos érdeklődő jelenleg nemigen juthat hozzá.
A közeljövőben több százzal bővül a Political Capital politikai szakértői intézet eredetileg 19 névvel indult listája a beszervezettekről, a szervek tagjairól és a jelentések olvasóiról. A PC névsora kevés ügynökkel, annál több tartótiszttel és megfigyelttel gyarapodhat. Több kutató szolgált forrásmunkákkal, és aktív feltáró munkába kezdtek a nyomásgyakorlás, végső soron a teljes nyilvánosság elérése céljából.
A már nyilvános adatbázisok alapján összeállított névsorban tegnapra már hatvan személy neve volt megtalálható, némi korrekcióval. Levették az eredeti listáról Fazakas Szabolcs, Járai Zsigmond és Szalay Gábor nevét, mivel úgy ítélték meg: ténykedésük nem számított ügynöki tevékenységnek. Felkerült viszont a listára Szita Károly, Kaposvár polgármestere, aki a Történeti Hivatal dokumentumai szerint az 1980-as években Krakus Péter fedőnéven, III/II-es titkos megbízottként írt jelentéseket. Szita ezt tagadja, manipulált dokumentumokról beszél, és azt állítja: jogi útra tereli az ügyet. Érintettségét ugyanakkor igazságügyi írásszakértői vélemény és a Nemzetbiztonsági Hivatalnak az az állásfoglalása is erősíti, hogy a beszervezettséget bizonyító iratok eredetisége megkérdőjelezhetetlen.
A közvélemény ugyanakkor egyelőre keveset tudhat a levéltárban lévő adatokról. Közéleti szereplőknél a szaklevéltár jelenleg csak "az ügynök azonosításához szükséges adatokat" adja ki az érdeklődők számára. Így munkatársunk is - aki megkapta a Szita Károlyról kért adatokat - csak a beszervezési karton és a munkadosszié fedőlapjának másolatát vehette át. A jelentésekbe a mostani szabályok szerint csak az engedéllyel rendelkező kutatók tekinthetnek be. Beletekinthetnek a megfigyeltek is, de csak a rájuk vonatkozó részeket ismerhetik meg.
A Krakus-ügyet kirobbantó Index ennek ellenére tegnap nyilvánossá tette a jelentések tartalmát. A 44 kézzel írt jelentés többsége a katonai objektumok környékén zajló eseményekről, külföldi állampolgárok mozgásáról szól. Ám emellett számos jelentés tartalmazott politikai információkat is. Krakus többször foglalkozott azzal, hogy munkahelyén, a Somogy megyei Növényvédő és Agrokémiai Állomáson munkatársai miként kommentálták a lengyelországi szükségállapot bevezetését. A jelentésekben számos utalás található Krakus személyes környezetére. Feljegyzéseiben név szerint megemlékezett több középiskolai osztálytársáról, évfolyamtársáról. Közülük volt, akire arab és nyugati kapcsolatai miatt, akadt olyan is, akire a Kőszeg utcai szomszédság miatt terjesztette ki figyelmét. A doszsziéban lévő kimutatás szerint a megbízók összesen 25 személyt vettek fel a Krakus által megfigyeltek nyilvántartásába, ám volt, akiről nyolc jelentés is közölt információkat. Krakus beszámolt arról is, mikor költözött el szüleitől, mikor készült államvizsgájára, mikor hívták be tartalékos katonai szolgálatra, és mikor született meg gyermeke. Ezek megegyeznek Szita Károly életrajzi adataival. A jelentésekben olyan privát eseményekről is szerepelnek részletes információk, mint húgának esküvője, amire még az NSZK-beli rokonok is Kaposvárra látogattak.
Az egyelőre csak a szakértők számára kutatható - ennek ellenére mégis kiszivárgó - aktákról szóló törvény módosítása a jelentéseket az átlagpolgár számára is hozzáférhetővé tenné. Ez azonban még egy gyors döntés esetén is hosszan elhúzódó procedúra lenne. A levéltárnál a forgalom már most is az átlagosnak a háromszorosa, ráadásul a napokban jár le a még a szolgálatoknál, minisztériumoknál lévő iratok átadásának határideje. Így egyre nehezebben tudják csak ellátni eredeti, levéltári feladataikat. Ez bővülne azzal, hogy ezt az irdatlan mennyiségű dokumentumot számítógépre kellene vinni, miközben folyamatosan ki kell szolgálni a kutatókat és az érdeklődőket.