Patrubány újra szavaztatna
A restitutio in interregnum, avagy törvényt a külhoni magyarok magyar állampolgárságának visszaállítására címen rendezett tanácskozáson záródokumentumot fogadtak el, amelyben felszólítják az Országgyűlést, hogy a kettős állampolgárság ügyének előmozdítása érdekében hozzon létre ad hoc bizottságot, esetleg bízza meg az emberi jogi bizottságot.
A konferencián kialakult közös álláspont szerint a bizottság munkájába be kellene vonni a határon túli magyar szervezetek képviselőit.
- Egyébként a kedvezményes honosítás - hangsúlyozta Patrubány Miklós - más államokban is bevett gyakorlat, és a szomszédos országok mindegyikében élnek is ezzel a lehetőséggel, csak éppen Magyarországon nem.
A sajtótájékoztatón több határon túli magyar szervezet képviselője is hangot adott elégedetlenségének. A kedvezményes honosítás a T. Ház előtt
A kedvezményes honosításról két törvénymódosítási javaslat is a parlament előtt van: az egyiket az MDF-frakció még tavaly nyáron terjesztette be, a másodikat pedig Körömi Attila független képviselő nyújtotta be idén januárban. Mindkettő meghatározó eleme, hogy a magát magyar nemzetiségűnek valló személyt, ha felmenői között volt magyar állampolgár, kérésére akkor is honosítani kell, ha nem kíván Magyarországon letelepedni. Körömi emellett írásos nyilatkozatot is megkövetelne, amelyben a kérelmező kijelenti: közösséget vállal a magyar nemzettel, és kötelezi magát arra, hogy "gyermekeit magyar szellemiségben neveli". A kormány ezzel szemben csak a magyarországi letelepedés és a honosítás szabályainak egyszerűsítésére, illetve az eljárás gyorsítására tett ígéretet. Ugyanakkor elhangzott, hogy vizsgálják azt is, miként adhatnának a határon túli magyar nemzetiségűeknek az Európai Unió területére érvényes útlevelet, ám ez valószínűleg nemzetközi egyezményekbe ütközne.