Gyertyák Drezdáért
Az emlékezők között volt a szélsőjobboldallal vagy nézeteikkel rokonszenvezők ötezer főre becsült csoportja, amely délután felvonulást tartott, olyan jelszavakat hirdetve, mint: "Nem felejtünk, nem bocsátunk meg", s Drezda lebombázását Hirosima, Nagaszaki vagy Bagdad bombázásával hasonlították össze.
A 60. évfordulóra körülbelül 30 rendezvényt szerveztek, amelyekre közel százezer embert vártak. A megemlékezésekre eljött az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország németországi nagykövete is. Az egyik drezdai temetőben megkoszorúzták azt a tömegsírt, amelyben 20 ezer ember földi maradványait helyezték el. Először szólították fel a drezdaiakat arra, hogy este a "Tízezer gyertya Drezdáért - Egy kép bejárja a világot" akció keretében gyertyákkal jöjjenek a Színház térre, ahol a Gottfried Semper tervezte, szintén elpusztult, majd újjáépített opera áll.
A hivatalos Németország elítéli a szélsőjobboldal történelemértelmezését, amely szerint Drezda lebombázása is a holokauszt fogalomkörébe tartozik. Ennek a nézetnek a Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) a szászországi parlamentben is hangot ad, ahová szeptemberben jutott be, a szavazatok 9,2 százalékát szerezve meg.
Gerhard Schröder német kancellár az évfordulón nyilatkozatban szögezte le: "Minden eszközzel fellépünk a történelem átértelmezésének kísérleteivel szemben. Nem engedjük meg, hogy az okot és az okozatot felcseréljék." A kancellár szerint az évfordulón a háború, a náci önkényuralom drezdai, németországi és európai áldozatait gyászolják. Az évfordulóra készült számos dokumentumfilm egyike a film elején és végén arra hívta fel a figyelmet, hogy "aki Drezda szenvedéséről beszél, nem hallgathat a német felelősségről sem".