Az SZDSZ tíz kérdése Orbán Viktorhoz

Horn Gábor szabaddemokrata országgyűlési képviselő, az SZDSZ ügyvivője szerint Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének szombati "budapesti látogatása során", óbudai beszélgetése alatt arra is lesz alkalma, hogy bocsánatot kérjen a budapestiektől azért, amit kormányzása idején, 1998 és 2002 között "elkövetett velük szemben".

Az SZDSZ szombati budapesti sajtótájékoztatóján ezenkívül Bőhm András, az SZDSZ fővárosi közgyűlési frakcióvezetője ismertette azt a tíz kérdést, amelyeket a szabaddemokraták fogalmaztak meg Orbán Viktornak. A kérdések között szerepel, miért állította le az akkori önkormányzati választás után néhány nappal a 4-es metró beruházását, s még mindig úgy látja-e, hogy "a metró a gazdagok luxusa".

A BKV-nál kialakult helyzetre is vonatkozik kérdés, mivel - ahogy a sajtótájékoztatón elhangzott - a szabaddemokraták szerint a Fidesz-vezette kormány egyetlen fillér támogatást sem adott a budapesti tömegközlekedésnek, "a csőd szélére juttatva ezzel a BKV-t". Az SZDSZ meglátása szerint az Orbán-kormány azt is megakadályozta, hogy a BKV - a MÁV-hoz és a Volánhoz hasonlóan - visszaigényelhesse a gázolaj árában szereplő több milliárdos jövedéki adót, valamint úgy is rontotta a vállalat bevételeit, hogy nem engedte, hogy a munkáltatók költségként számolhassák  el a BKV-bérletek árát.

A tíz kérdésben az SZDSZ szóvá teszi az Erzsébet téri Nemzeti Színház építésének leállítását, "hogy így egy más helyen, sokkal drágábban valósuljon meg a beruházás", valamint azt, hogy az építést évekig hátráltatva Orbán Viktor kormánya nem adott pénzügyi garanciát a rákospalotai füstgáztisztító megépítéséhez. Bőhm András szerint azzal is rontották Budapest helyzetét, hogy felére csökkentették illetékbevételeit, illetve a fővárosnál maradó személyi jövedelemadót.

"Még mindig úgy gondolja-e, hogy a Fidesz azért veszítette el Budapesten a választást, mert a várost virslivel megvehető lumpenprolik lakják, és még fenntartja-e elképzelését, hogy az ország fővárosának szellemi és lelki értelemben Esztergomnak kell lennie?" - hangzik a tizedik kérdés. Horn Gábor úgy vélte, hogy a Fidesz ellenzékben is hasonlóan gondolkodik a fővárosról.

Példaként említette Kupper András, a fővárosi Fidesz-MKDSZ frakcióvezetőjének pénteki nyilatkozatát, aki bírálta a város vezetését, valamint Hiller István MSZP-elnököt, mert megemlékeztek Budapest felszabadításáról. A fővárosi Fidesz szerint a szovjet hadsereg nem felszabadította, hanem megszállta Budapestet.

Az SZDSZ politikusa úgy látja, hogy a Fidesz-MKDSZ szemlélete sérti az idősebb generációk érzelmeit, illetve elfogadhatatlan a fiatalok számára is. A képviselő úgy értékelte, hogy a Fidesz hangulatot kelt a BKV-nál készülő sztrájk miatt is, pedig ahhoz a főváros vezetésének nincs köze, hiszen a közlekedési vállalat vezetői és a munkavállalók képviselői tárgyalnak, "a szokásos eszközökkel".

(MTI)

Horn Gábor
Horn Gábor
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.