Gyors eljárást ígérnek Zentai ügyében
Zentai Károly ellen a Simon Wiesenthal Központ tett feljelentést a közelmúltban. Azzal gyanúsítják, hogy 1944-ben részt vett egy zsidó fiú megkínzásában és meggyilkolásában. Polt Péter elmondta, hogy az illető személy neve 1948-ban már szerepelt egy népbírósági eljárásban. Jelenleg a katonai ügyészség a népbírósági és egyéb bizonyítékok feltárásán dolgozik nagy erőkkel. Azért foglalkozik az üggyel a katonai ügyészség, mivel a tett elkövetése idején Zentai a Magyar Királyi Honvédség tagja volt. Annak idején a Népbíróság elfogató parancsot bocsátott ki ellene.
A tájékoztatón a legfőbb ügyész kifogásolta, hogy a sajtó nem objektív módon foglalkozott az úgynevezett székesfehérvári maffia-üggyel, több cikk elbagatellizálta azt. Mint mondta, a tények mást mutatnak, hiszen a január 31-én kihirdetett nem jogerős elsőfokú ítélet a 23 vádlottból 22-őt elmarasztalt.
A Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal 2002. február 27-én emelt vádat az ügyben érintett 23 személlyel szemben többrendbeli hivatali vesztegetés, többrendbeli vesztegetés, többrendbeli bűnpártolás és hivatali visszaélés, különleges személyi adatokkal visszaélés bűntette, hamis tanúzásra való felhívás, közokirat-hamisítás, valamint vagyon elleni bűncselekmény miatt. Egyes sajtóorgánumok szerint a vádak nem voltak kellően megalapozottak, ártatlan rendőröket hurcoltak meg, egyszerű vesztegetésről volt szó... "A bűnüldözésben nincsen egyszerű vesztegetési ügy (...) a jövőben is nagyon szigorúan fellépünk minden ilyen jelenség ellen"- mondta Polt Péter.
A legfőbb ügyész elmondta: a közelmúltban elrendelte, vizsgáljanak felül több korábbi, a médiát is érintő ügyet. Hivatalba lépését (2000) követően értelmezési változás történt a banktitok nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos bűncselekmények megítélésénél. Akkoriban volt napirenden a VIP-listák nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos ügy, amelyben az ügyészség ejtette a vádat. Most felülvizsgáltak több korábbi ügyet, amelyekben ügyészségi határozat állapított meg bűncselekményt, s újságírókat részesítettek megrovásban. Több esetben új határozat született, ami szerint nem történt bűncselekmény.
(MTI)