Elbukott próbaérettségi
Magyarból a diákok hat, történelemből egy, matematikából másfél, idegen nyelvekből pedig kevesebb mint egy százaléka nem érte el a tavaly májusi próbaérettségin azt a szintet, amellyel "élesben átment volna a vizsgán". Az érettségizőknek legalább tízszázalékos teljesítményt kell majd nyújtaniuk az írásbelin ahhoz, hogy szóbelizhessenek: ha ez nem sikerül, megbuknak. Minderről Magyar Bálint beszélt tegnap, reagálva Pokorni Zoltánnak, a Fidesz alelnökének a próbaérettségikkel kapcsolatban tett azon kijelentésére, amely szerint, ha a javítási útmutatókat nem korrigálják, az érettségizők 22-23 százaléka megbukik.
A miniszter rámutatott: a próbaérettségiket harmadikos diákok írták, akik a rendelkezésre álló időt sem használták ki, és nem voltak elég motiváltak sem, hiszen a dolgozatokat nem osztályozták. Magyar úgy fogalmazott: az így lezajlott érettségiket a rendes matúrával összehasonlítani olyan, mintha világcsúcs-felállítási kísérletként próbálnánk beállítani, amikor egy futó a homokban edz.
Megjegyezte: a próbaérettségi tapasztalatait figyelembe vették az idei feladatsorok összeállításánál. Mint fogalmazott: az új kétszintű, a felvételit is helyettesítő matúrával kapcsolatban elsődleges szempont, hogy nem lehet olyat kérdezni a diákoktól, amit a középiskolában ne tanult volna. Magyar elmondta: korábban a diákok mintegy két százaléka bukott meg az érettségin. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a régi érettséginél ugyanaz a tudás a különféle iskolákban más és más osztályzatot eredményezett. Az új érettségi értékelése viszont egységesebb lesz.