Németországban nem perlik be Rumsfeldet
A német főügyész csütörtökön elvetette, hogy Németországban büntető eljárást kezdeményezzenek Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter és mások ellen az iraki Abu Graib börtönben történt erőszakcselekmények miatt.
Kay Nehm főügyész szerint elsősorban az amerikai igazságszolgáltatást illeti meg eljárás kezdeményezésének a joga, s a németek nem rendelkeznek amerikai tétlenséget alátámasztó bizonyítékokkal. Nem tartja magát illetékesnek a német államügyészség azért sem, mert a jelzett ügyben német állampolgár ellen nem merült fel gyanú, illetve az Abu Graib börtönben a megalázott foglyok között nem volt német.
Németországban létezik olyan jogszabály, amely lehetővé teszi a háborús bűncselekmények, az emberiesség ellen elkövetett bűntettek, a népirtás üldözését - függetlenül a bűntettek elkövetésének helyétől és az elkövetők származásától. A magas szintű jogszabály 2002-ben lépett érvénybe, de az azóta benyújtott 26 feljelentés egyike sem vont maga után eljárást.
Az amerikai jogvédő csoport, a Center for Constitutional Rights (Alkotmányos Jogok Központja - CCR) novemberben tett feljelentést Rumsfelden kívül George Tenet, a CIA titkosszolgálat volt igazgatója, Ricardo Sanchez tábornok, az iraki amerikai erők volt főparancsnoka és még hét személy ellen, azzal érvelve, hogy az amerikai felelősségre vonás az Abu Graib-ügyben korlátozott volt, de nem nyújthatnak be panaszt a Nemzetközi Büntetőbíróságon, mert az Egyesült Államok nem járult hozzá, hogy a bíróság amerikai állampolgárok fölött ítélkezzen.
Rumsfeld hosszasan lebegtette, hogy eljöjjön-e a hét végi müncheni biztonságpolitikai fórumra, s nem titkolta: húzódozásának egyik oka a német főügyészségen heverő 160 oldalas büntető feljelentés. A miniszter müncheni fellépésére az után sem számítanak, hogy a német főügyészség illetéktelennek nyilvánította magát a feljelentési ügyben.
(MTI)