Elégedetlen globális alkalmazottak
A nemzetközi személyzeti (divatos angol nevén HR-) tanácsadó cég 16 országra (benne Magyarországra is) kiterjedő felmérésében azt vizsgálta a többi között, hogy mennyire elégedettek a nagy cégek alkalmazottai a fizetésükkel és egyéb javadalmazásaikkal és mennyire elkötelezettek a munkáltatóik iránt.
A tanulmány szerint a vállalatvezetők nem támogatják kellően az alkalmazottak fejlődését, jóllehet az elkötelezettség fokozásának ez a fő hajtóereje. Általában alacsony a felső szintű vezetés iránti bizalom, részben azért, mert nem rendelkeznek világos hosszú távú üzleti vízióval, nem kielégítő a kapcsolat a vezetők és az alkalmazottak között, továbbá kevés alkalmazott gondolja, hogy megbecsülik a jó teljesítményt. Az alkalmazottak a felelősségi szinteket kielégítőnek tartják, de nem érzik, hogy bátorítva lennének az innovációra.
A tanulmány (amely csak drága pénzért, a régiónkra vonatkozó rész például 400 euróért ismerhető meg) a többi között azt mutatja, hogy a világon a legjobban a svájci és az amerikai vezetőket fizetik meg. A pénzügyi, az IT, az értékesítési és a HR-vezetőket továbbra is az USA-ban dotálják a legjobban, de például a termelés-, a beszerzés- és a marketing irányítása már jobban fizet Svájcban, mint az USA-ban, a világranglista harmadik helyén álló Nagy Britanniában viszont 10 százalékkal kevesebb van a top-managerek borítékában (prémiummal stb. együtt), mint Amerikában és Svájcban.
A top 5-be még Németországnak és Hongkongnak sikerült bekerülnie.
Az európai csúcsvezetők jövedelmeinek relatív (amerikai kollégáikhoz viszonyított) növekedése részben az amerikai valuta leértékelődésének tudható be. Így például a svájci cégvezetők fizetései dollárban számolva csaknem tíz százalékkal emelkedtek 2004-ben; az eurózónában pedig 9 százalékos emelkedést regisztráltak. De az árfolyam csak része a magyarázatnak, ugyanis mind Nagy Britanniában, mind az euróövezetben például a pénzügyi vezetők alapjövedelmei gyorsabban növekedtek, mint amilyen ütemben az angol font vagy az euró erősödött a dollárhoz képest. Magyarán Európában bátrabban emelték a főnöki fizetéseket, mint az Egyesült Államokban.
A felmérés eredményei szerint a HR-beosztásban a brit vezetők keresik a legtöbbet a világon, őket az amerikaiak és a svájciak követik. Általánosan elmondható, hogy a topmenedzserek között az értékesítési és marketing vezetők vagy a pénzügyi részlegek irányítói keresnek a legjobban, de vannak országok (például az Egyesült Királyság és Hongkong), ahol az informatikai területért felelős vezetőt becsülik meg a legjobban – legalább is anyagilag.
Magyarországon sincs okuk panaszra a cégvezetőknek, ha abból indulunk ki, hogy - a Mercer szerint - a pénzügyi és számviteli főnökök (van, ahol gazdasági igazgatónak hívják őket) - évente minimum 46,360 dollárt (8,8 millió forintot) visznek haza, ami felmehet 73 ezerre is, a prémiumokkal együtt pedig 55,595 és 91,138 dollár között mozoghat az éves jövedelmük. Ugyanakkor látni kell azt is, hogy a régióban (amelybe furcsa módon a Közel-Keletet, például az Emírségeket is beleveszi a Mercer) vannak helyek, ahol sokkal többet keres egy vállalati pénzügyi vezető: például Törökországban, Oroszországban, de még a lengyeleknél és a cseheknél is jobban megbecsülik őket.
Egyébként a régióban meglehetősen nagy eltérések vannak a menedzseri fizetésekben: a legjobban Lengyelországban fizetik meg a legmagasabb beosztású vállalati irányítókat; de például a pénzügyi területért felelős vezetőként Oroszországban többet lehet szakítani. A sereghajtó jelenleg Bulgária, ám Magyarország sem áll túl jól – bár ez, persze nézőpont kérdése.
Nagyon feltűnő, hogy a török topmenedzserek magasan vernek mindenkit e széles, az Oderától az Eufráteszig húzódó régióban, és ők kapják majdnem a legtöbb bónuszt is. A török részlegvezetők esetében a prémiumok átlaga az éves alapfizetés 18 százalékára rúg . Ennél magasabb bónuszt – átlagosan 21 százalékot – csak a csehországi felsővezetők vághatnak zsebre.
A legmagasabb bónuszokat különben a térségben a marketing- és termelési részlegek irányítói húzzák. Magyarországon az előbbiek, Csehországban, Romániában és Horvátországban viszont az utóbbiak kapnak több prémiumot.