Együttélés vagy elözönlés?

A nemzetek kifejlődésével párhuzamosan mindig jelen volt a társadalmi gondolkodásban egy másik, nagyobb emberi közösségről való elmélkedés. A huszadik század elején a német Oswald Spengler a nyugati civilizáció hanyatlását jósolta, közepén az angol Arnold Toynbee általában az emberiség fejlődését igyekezett a civilizációk mozgásában tetten érni, legutóbb pedig az amerikai Samuel Huntington festette a huszonegyedik századot a civilizációk küzdelmének.

Van azonban olyan elképzelés is, amely szerint éppenséggel a különböző nagy emberi civilizációk lehetnek egy nagy, sikeres, globális emberi együttműködés főszereplői. Ennek a koncepciónak a jeles képviselője Ankerl Géza, a Genfben élő, soproni születésű építész-szociológus. A világot járó társadalomtudós volt professzora amerikai és európai egyetemeknek, dolgozott ENSZ-szakértőként Afrikában, Ázsiában, Latin-Amerikában. Tehát nemcsak könyvekből, de mondhatni, testközelből ismeri földünk különböző civilizációit. Amit ír, azt fél évszázados tudományos kutatás és személyes tapasztalat támasztja alá. Most Anyanyelv, írás és civilizációk című tanulmánykötetében mintegy összegzi eredményeit. Ez az öszszegzés éppoly sokrétű, mint az életmű. Sok-sok hazai gondunkkal is foglalkozik, látóhatára azonban életéből és ismereteiből adódóan mindig globális. Innen könyvének címe is. Ankerl szerint nem csupán az anyanyelvnek, de az írásnak (írásmódnak) is döntő jelentősége van a globalizáció korában az önazonosság megteremtésében, megőrzésében.

Ankerl úgy véli, e pillanatban a különböző civilizációk - a nyugati, a kínai, az indiai, a muzulmán - közötti konfliktusok fő forrása a nyugati (elsősorban az amerikai) civilizáció hegemóniaigénye. Nem valamiféle közhelyes Amerika-ellenes álláspontról van itt szó. A problémát így fogalmazza meg: "Ha a Nyugat a világ egységesítését egyszerűen a lakosság és a kultúrák egyöntetű, rendszertelen, általános, New York-i jellegű és paradigmájú, angol hegemóniájú keveredésében keresi, univerzális egyesülés helyett az elözönlés nyugtalanító érzése folytán a folyamat hamar a kiengesztelhetetlen nézeteltérések, konfliktusok és állandósult összetűzések áttekinthetetlen anarchiájába fulladhat."

Van-e megoldás a nyugati nyomulással szemben? Ha van, akkor Ankerl szerint az állam az. De nem a nemzeti, mert az a globalizáció jelenlegi korszakában már gyenge a gazdasági erők kordában tartásához. Sajátságos fogalmat használ: "Többnyelvű civilizációs geopolitikai zónák nemzetállama." Ha jól sejtjük, valami effélének az előképét láthatjuk a most született európai alkotmányban is. És innen nézve akár igazuk lehet azoknak, akik úgy vélekednek, hogy az Európai Unió modellül szolgálhat a világ egésze számára. Még tovább menve: Ankerl felfogását - például a Huntingtonéval szemben - minősíthetjük globalizáció- és civilizációoptimistának is.

Mundus Kiadó, 382 oldal
Mundus Kiadó, 382 oldal
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.