Bush költségvetési merényletei
Az amerikai elnök költségvetési bevételi tervei között szerepel egy 1 milliárd dolláros tétel, amely az északi-sarki nemzeti vadrezervátum (ANWR) területén előirányzott olajfúrásokból származna.
A dolog pikantériája, hogy a kongresszus nem engedélyezte a szóbanforgó fúrásokat, sőt az elmúlt négy évben elvetette Bush elnök elképzelését, hogy nyissák meg a természetvédelmi területet az olajkitermelés számára.
Az elnök emberei azzal próbálták védelmükbe venni a trükkös - költségvetési tételként elsütni próbált - törvénytelenséget, hogy a büdzsé a legmegfelelőbb hely az elnök politikáinak legteljesebb bemutatására, ezért szerepelnek javaslatai a költségvetési tervek között.
Az érveléssel azonban van egy kis bibi: az elnöki költségvetésben nem szerepelnek sem az iraki, sem az afganisztáni katonai szerepvállalás száma, sem pedig a kormányzat 2 ezer milliárd dolláros társadalombiztosítási csomagja.
A költségvetés amúgy nem csak a természeten ejt súlyos sebeket; a társadalom alsó rétegeinek vállaira is újabb terheket rak. A Központ a költségvetési és politikai prioritásokért nevű szervezet megfogalmazása szerint 2003 a harmadik egymást követő év volt, amikor a szegények száma emelkedett, és a háztartások legalsó kétötödének jutó jövedelmek aránya a második világháború óta az egyik legalacsonyabb szintre zuhant. A társadalombiztosítással nem rendelkező emberek száma 45 millióra emelkedett.
Mégis a Bush-kormányzat tovább farag azokból a kiadásokból, amelyek talán segíthetnének ismét talpra állni a szegényeknek. A költségvetési javaslat például öt évre be akarja fagyasztani a gyerekek egészségügyi ellátására fordítható kiadásokat, ami becslések szerint 2009-re mintegy 300 ezerrel fogja csökkenteni az alacsony jövedelmú családokban élő, egészségügyi ellátásban részesülő gyerekek számát. A Bush-kormányzat a szegények alapvető egészségügyi ellátását finanszírozó Medicaid programból is elvesz 45 milliárd dollárt.