Hazafias cselekedet

Jacksonville-ben vasárnap este a stadion ötven kilométeres körzetében repülési tilalom volt érvényben, és a Philadelphia Eagles ezt szó szerint értette: a kulcsfontosságú pillanatokban a "Sasok" nem szárnyaltak. Az amerikaifutball-bajnokság döntőjében a vártnál nehezebben érvényesült a New England Patriots akarata, de a Super Bowlon a kis győzelem is nagy diadal.

A nyögvenyelősen kezdődött mecscsen az első hatpontos gólt és az utána járó egypontos szabadrúgást a második negyedben a Philadelphia érte el. Az eleve esélytelenebbnek tartott Eagles ezzel nagyjából el is lőtte a puskaporát, a rendkívül kiegyensúlyozott "Hazafiak" viszont nem inogtak meg, és nem sokkal a félidő vége előtt kiegyenlítettek.

A szünetben következett az idei, XXXIX. Super Bowl legjobb része: Paul McCartney énekelt néhány Beatles-dalt. A Hey, Jude! végén hiába mutatott pompásan az esti floridai égen a tűzijáték, a mintegy egymilliárd tévénéző egyetlen csillagot látott - az viszont nem New England-i volt, hanem angol.

A második félidőben aztán folytatódott a remek védelmek és a szintén remek, de az év legfontosabb vasárnap estéjén valahogy nem olyan hatékony támadósorok csatája. A változatosság kedvéért a Patriots szerzett vezetést, de ezt a Philadelphia még ki tudta egyenlíteni. A "Hazafiak" irányítója, Tom Brady ezután végre megtalálta a ritmust, és az összesen tizenegy passzt elkapó szélső, Deion Branch segítségével bebiztosította a New England négy év alatt immár harmadik bajnokságát. Branch ezzel beállította a Super Bowl történetének legjobb eredményét, és természetesen őt választották a mérkőzés legjobb játékosának. Az erkölcsi győztes kevéssé irigylésre méltó címe viszont a philadelphiai Terrell Owensé lett. Öt héttel ezelőtt úgy kellett összedrótozni a jobb bokáját, most viszont kilenc passzt kapott el, és összesen 122 yarddal vitte előre csapatát.

Bostonnak (itt játszik a New England) ebben a szezonban szinte minden összejött: baseballban az örök vesztes Red Sox nyert, az amerikaifutballban pedig a Patriots. Az összképet csupán az ide való John Kerry elnökválasztási veresége rontja le. A philadelphiaiak szívesen cserélnének: a város csapatai azóta nem nyertek profi bajnokságot, hogy az 1983-as kosárlabdadöntőben a 76ers lemosta a Los Angelest. A futballbajnokságot utoljára 1960-ban nyerték meg - de azt akkor még nem hívták Super Bowlnak.

Az Eagles az elmúlt három évben mindig az elődöntőben bukott el, most meg az utolsó pillanatban. A Patriots hárompontos vezetésénél (24:21), 46 másodperccel a meccs vége előtt megszerezték a tojás alakú labdát, de képtelenek voltak olyan közel kerülni, hogy hárompontos pontrúgásból kiegyenlíthessenek. Sőt kilenc másodperccel a sípszó előtt eladták a labdát, és ezzel mindennek vége volt - kezdődhetett a bostoni örömünnep.

A szakkommentátorok szerint a Philadelphia szinte bizonyosan ott lesz a 2006-os döntőben is: a csapat viszonylag fiatal, és az NFL történetének egyik legegyenletesebb teljesítményét nyújtja. A New England viszont kifejezetten a győzelemre specializálódott: a játék szinte minden mutatóját tekintve van nála jobb, csak éppen senki sem tudja megverni. A rájátszásban sorozatban kilencszer nyertek (ez két egymást követő bajnokságot hozott a konyhára), és egyelőre nem látszik, hogy ki tudná őket megállítani. Úgyhogy jövőre jó esélye van a mostani meccs visszavágójának. Ha Sir Pault is újra szerződtetik a félidei show-ra, nem is olyan nagy baj.

MEGKORONÁZTÁK a hétfő reggeli amerikai lapok a New Englandet. A Boston Globe címe például rögtön három koronát is adott neki; ez az amerikai sportnyelvezetben a három legnagyobb lóversenyre, a Kentucky derbyre, a Preakness és a Belmont nagydíjra utal, amelyeket a legritkább esetben nyer meg ugyanaz a ló. A lap külön kiemelte, hogy a Patriots irányítója, Tom Brady családi gyászt követően játszott: néhány nappal a Super Bowl előtt elhunyt leghűségesebb drukkere, 93 éves nagymamája. A Philadelphia Inquirer szerint az Eagles nehezen adta fel álmát, hogy 1960 után újra bajnoki címet szerezzen. A mérkőzés egészen a hajráig nyitott volt, és a lap "Vesztettünk, de újra felkelünk" címmel szerkesztőségi cikkben szögezte le, hogy a csapat jövőre megint ott lesz a döntőben. A New York Times az új évezred első "dinasztiájává" nyilvánította a négy év alatt harmadszor nyerni tudó New Englandet. "Ez az egész csapaté" - mondta a trófeát magasra emelve Bill Belichick edző, aki az egyenes kieséses rájátszásban eddig egyetlen vereség mellett tíz győzelmet ért el, és ezzel minden idők egyik legeredményesebb futballstratégája. Már az apja is tréner volt, és a kis Bill gyerekkora óta kívülről fújta a bonyolult támadási variációkat. A Patriots, mint a lapok újra és újra leszögezik, tökéletes gépezet: a csapatnak nincs gyenge pontja, és bár mindhárom Super Bowlt minimális, hárompontos különbséggel nyerte meg, kétség sem fér hozzá, hogy mindhárom döntőben a bostoni gárda volt a jobb.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.