Elakadhat az ügynöktörvény
Ez nem meglepő az alkotmánymódosítás esetében, hiszen a liberálisok már előre bejelentették, hogy szerintük a cél az alkotmány módosítása nélkül is elérhető. A szocialisták ennek ellenére tegnap beadták alkotmánymódosító javaslatukat. Ez arról rendelkezne, hogy az 1990. február 15-e előtt az állambiztonsági szolgálatokkal együttműködő, valamint az e szervek alkalmazásában állók személyes adatai nyilvánosak. Az azonosításukhoz szükséges adatokat nemcsak az egykori megfigyeltek, hanem bárki más is megismerheti. Erre a módosításra azért van szükség, mert egy alkotmánybírósági döntés alapján jelenleg csak a közszereplők adatai hozhatók nyilvánosságra. Az SZDSZ elnöke korábban ígéretet tett arra, hogy megvizsgálják a módosítási javaslatot.
Az SZDSZ ugyanakkor tegnap bejelentette, hogy nem támogatja magának a Történeti Levéltárról szóló törvénynek a friss szocialista módosítását sem. Fodor Gábor szerint az MSZP több lényeges ponton visszalépett attól a javaslattól, amelyet közösen dolgoztak ki az állambiztonsági szolgálatok aktáinak nyilvánosságra hozataláról. Burány Sándor, az MSZP témafelelős frakcióvezető-helyettese szerint azonban technikai jellegű módosításokról van szó. Fodor - aki vasárnap lapunktól tudta meg a kiigazítások tartalmát - úgy látja, hogy ezek érdemi változtatások, amelyek kiskaput adnak a nemzetbiztonsági szolgálatoknak arra, hogy önkényesen, valódi és alapos indokok nélkül tarthassanak vissza iratokat. Elfogadhatatlannak nevezte azt is, hogy a módosított változat szerint nem lehet megismerni azokat az ügynököket, szigorúan titkos tiszteket és titkos megbízottakat, akik a rendszerváltás után is folytatták tevékenységüket.
Burány Sándor közölte, hogy nem hagyják magukat eltántorítani az eddiginél nagyobb nyilvánosságot biztosító tervtől. Kérdésünkre, hogy a módosításokat ismertették-e az SZDSZ-szel, azt mondta, hogy nem volt rá szükség, mert azokat bárki megtalálhatta a parlament honlapján a hibaigazítási jegyzékben. Ráadásul az utólag pontosított részek a törvénymódosítás legelső változatában is szerepeltek.
Igaz, ez volt az a verzió, amelyet Gyurcsány Ferenc nyilvánosan bírált, bátrabb javaslatot kérve. Burány nem is ezt, hanem egy másik változatot vitt be múlt hétfőn a házelnökhöz, és azt küldte el az SZDSZ-nek is. A pontosításokat tehát már nem, de Burány állítása szerint azok is megfelelnek az egyeztetés irányelveinek. "A kormányfő látta a végleges változatot is" - mondta Burány.