Rice előkészíti az európai terepet

Diplomáciai nagyüzem kezdődik az EU és a NATO székhelyén: előbb az új amerikai külügyminiszter érkezik, majd Bush újraválasztott elnököt és ukrán kollégáját, Juscsenkót várják - alig leplezett kíváncsisággal.

George W. Bush ezúttal nem ebédel együtt az EU-tagállamok vezetőivel, a plenáris ülés olyan rövid lesz, hogy nem jut idő az összeveszésre - mondta a minap egy uniós diplomata az amerikai elnök február 21-22-i, brüsszeli látogatásáról. Egyúttal felidézte az akkor még első elnöki ciklusát töltő Bush brüsszeli útját, amelyen európai kollégái annyira felbőszítették őt kellemetlen kérdéseikkel (pl. a kiotói környezetvédelmi jegyzőkönyv felemlegetésével), hogy az amerikai vendég igen rossz szájízzel hagyta maga mögött Európát.

Megfigyelők ezúttal inkább a kedvező előjelekre hívják fel a figyelmet. Az amerikai elnök beiktatását követő egyik első útját tervezte Európába, sőt hétfőn maga hívta fel telefonon Jacques Chirac francia elnököt és Gerhard Schröder német kancellárt, akikkel az iraki háború ügyében igencsak elmérgesedett a viszonya. Chirackal február 21-én együtt is vacsorázik majd, két nappal később pedig a német kancellárt látogatja meg.

Általános brüsszeli megítélés szerint immár az USA és európai szövetségesei is az ellentétek elsimításában, s inkább a "Hogyan tovább?"-ról való gondolkodásban érdekeltek. A luxemburgi EU-elnökség mindenesetre - egyértelmű gesztusként - rendkívüli EU-csúcsot hívott össze a Bush-vizitre. A NATO is a legmagasabb szinten ülésezik majd - noha 2006 nyaráig az atlanti szövetség sem tervezett csúcstalálkozót. Egyébként az Észak-atlanti Tanács szintén február 22-re meghívta Viktor Juscsenko ukrán elnököt is. (Az ő január végi brüsszeli útja a rossz időjárás miatt maradt el - innen sietett volna az auschwitzi megemlékezésre.)

Bushnak a jövő héten Condoleezza Rice, az új külügyminiszter puhítja a talajt Brüszszelben és Luxemburgban. Vizitjétől a tekintetben várnak sokat, hogy udvarias, de üres szavakként vagy némi felfogásbeli változásként lehet-e értékelni azt a békülékeny hangnemet, amelyet az első Bush-kormány két, azóta távozott tagja, Colin Powell külügy-, és Tom Ridge belbiztonsági miniszter ütött meg nemrég Brüsszelben. Rice-t - aki tegnap Londonban meg is kezdte kilenc országot érintő európai és közel-keleti körútját - keményvonalasabbnak tartják, mint Powellt, de Rice helyettesével, Robert Zoellickkal kapcsolatban már jóval pozitívabbak a tapasztalatok.

Az amerikai külügyminisztertõl egyértelmû jelzéseket várnak Brüsszelben
Az amerikai külügyminisztertõl egyértelmû jelzéseket várnak Brüsszelben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.