alma írja: ismét itt a redisztribució – EU-módon

A fogalom régi, (elfelejtett?) ismerősünk. A redisztribució (kifejezés, módszer, eufémizmus) a szoc. tőkeátszivattyúzó módszereinek egyik velejárója volt. Jelentése: az állam felporszívózta a pénzt - a vállalatok bevételét, magánjövedelmek egy részét, és persze az adók is mind oda folytak, majd ezt a begyűjtött tőketömeget az állam újraosztotta: arra költötte - beruházás, árkiegészítés, támogatás stb. formájában, amire jónak látta. Ami – ha másképp nézzük - ,vagyonátcsoportosítás volt – egyik szférából a másikba, egyik rétegtől elvéve, a másiknak odaadva, (kiegyenlítő felhozó, elnyomó) szándékkal. Szidták is ezért közgazdászok, szociológusok. Nem hatékony, (rossz) rendszer. (Eufémizmusként….) Aztán vége lett. Jött az újkapitalizmus.

Most az EU tagjai lévén jogosultak vagyunk egy sor címen támogatásra – felzárkózás, struktúraváltás, agrártámogatás stb. Csakhogy mi is befizetünk a különböző alapokba. Jelenleg az a helyzet, hogy valamivel többet kapunk ezekből az alapokból, mint amennyit mi oda befizetünk. De nem árt tudni, hogy az EU támogatás esetén nem nulla befizetés áll az ezermillás támogatással szemben.Vagyis nem tiszta ajándékot kapunk, mivel olyan szépek vagyunk.

Fizetünk és kapunk. De amit kapunk, azt az állam osztja el – pályázni lehet, a nyertes pályázatok arra költik, ami a gazdaság (kultúra) szempontjából a legjobb.

Csakhogy ha így áll a helyzet, akkor ez is redisztribució: az EU-nak szánt befizetések pénzeit az állam szedi be – mindenki adójából. Majd amit az ország - az EU támogatásaként - megkap, azt a kormány (állam) osztja el, immár nem mindenkinek.

Vigyázat, csúsztatok: nem direktben osztogat, hanem közvetett formában: pályázatok és egyéb jogosultságok címén. A pályázatokat független zsűri bírálja el, a pénz így oszlik szét. És a pályázatok – jó esetben – az ország termelőképességének, kulturálódásának javát szolgálják, gyorsító szerepük van. Tehát a jónép – ha más formában is – de visszakapja azt a pénzt, amit tőle az állam az EU számára beszedett. De akkor is, nincs ennek valamennyire is vagyonátcsoportosító, azaz redisztributív árnyéka? Nyilván van, és nem is baj, csak tudni kell róla, hogy ez így működik. Az EU mint államkapitalizmus maga is átszivattyúzó rendszer.

Gondolom én, mint laikus.

alma blogja

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.