"Rettenetes" tapasztalatokat szerzett a szudáni Darfurban tettlátogatása során az ENSZ főmegbízottja, aki civilek elleni támadásokazonnali leállítását követeli a kormánytól.
Darfur: a pusztítás szisztematikusan folyik
Jank Pronk szerdai kartúmi sajtóértekezletén elmondta, hogy a múlt héten meglátogatott vidéken a rémtettek széles skálájával találkozott. Megdöbbentő volt, amit Labadóban láttam - mondta egy 27 ezer lakosú dél-darfúri városról. Az összes kunyhót lerombolták és felégették, az összes kutat betemették, Labadóban semmi sem maradt épen. A város körül a fegyveresek több tucatnyi falut leromboltak ugyanilyen módon. A pusztítás "szisztematikusan" folyik - mondta.
Pronk meglátogatta Hamada várost is, amelyet állítólag a lázadók támadtak meg januárban. Mintegy száz embert, köztük nyolcvan nőt és gyermeket gyilkoltak meg Hamadában - mondta, de nem foglalt állást arról, hogy kik lehettek a tettesek.
A szűkös erőforrások fölötti vita két éve fajult nyílt háborúskodássá Darfur tartományban a fekete-afrikai lakosok és az arab törzsek között. Két lázadó fegyveres csoport alakult, velük szemben pedig a kormány támogatásával felállt az arab milícia. Azóta 70 ezer ember meghalt, kétmilliót elűztek lakhelyéről. A menekülttáborokban minden hónapban több ezer ember hal meg.
Az ENSZ több hónapos vizsgálat után hétfőn hozta nyilvánosságra következtetéseit a konfliktusról. Megállapította, hogy a szembenálló felek emberiesség elleni bűntettek követtek el a tartományban. Az öt nemzetközi bíró alkotta vizsgálóbizottság azt ajánlotta, hogy a túlkapásokért felelős személyeket állítsák a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé, ami hozzájárulna a béke helyreállításához a térségben.
Jan Pronk szerint a szudáni háborús bűnösökről összeállított, Kofi Annan ENSZ-főtitkár előtt fekvő titkos lista 51 nevet tartalmaz, köztük a szudáni kormány és hadsereg tisztségviselőiét, a térségben tevékenykedő milíciák és a felkelők egyes vezetőit..
Az ENSZ-főmegbízott szerdai sajtótájékoztatóján felszólította az ellenfeleket, hogy még ebben a hónapban állítsák le a harcokat, a következő tíz hónapot szánják tárgyalásokra, és év végére kössenek békét.
(MTI)