"Zöldítik" a Margit-szigeti uszodabővítés tervét
A fővárosi közgyűlés kormánypárti többsége a múlt héten megszavazta, hogy 2006-ban a fővárosi tulajdonban lévő Margit-szigeten, a Nemzeti Sportuszoda tervezett kibővítésével rendezzék meg az úszó Európa-bajnokságot.
A városatyák tulajdonosi hozzájárulást adtak ahhoz, hogy a Margit-szigeten egy ötvenméteres medence, továbbá műugrómedence, műugrótorony, valamint hatezer férőhelyes, ideiglenesen bővíthető lelátó épüljön. A főváros ugyanakkor az államtól igényelt kártalanítás nagyságát százmillió forintról 150 millióra emelte. Budapest egyúttal elvárja, hogy a Nemzeti Sporthivatal az Eb-hez kapcsolódó járulékos beruházásokra - így az egykori Vörösmarty kertmozi területének parkosítására, valamint 350 új fa ültetésére - 120 millió forintot költsön, s majdnem húszmillió forintot fordítson az építkezés miatt kivágandó fák pótlására. A képviselők egyetértettek abban, hogy a főváros kínos szituációba került azzal, hogy kész helyzet elé állították, hiszen nem a városháza választotta a vitatott helyszínt, de rajta áll vagy bukik, hogy megrendezhető lesz-e a verseny.
A főváros nem reagált
"A fővárosi döntés fontos vonásai: a kényszerhelyzetet előállító kormányzat bírálata, az uszodabővítés szigorú feltételek melletti elfogadása, ugyanakkor 'cserébe' a Margit-sziget jelentős fejlesztésének követelése. Ezek az alapelvek teljesen egybevágnak azzal, amit a Zöld Demokraták Szövetségének (ZDSZ) január 8-i konferenciáján a résztvevők többsége elfogadott" - mondta el a NOL-nak Erdei Csaba, a ZDSZ ügyvivője. - "A ZDSZ ezért üdvözli a fővárosi döntést. Közvetlen összefüggés azonban nincs a zöldek tervezete és a főváros álláspontja között. Budapest vezetői a zöldek konferenciája óta nem válaszoltak megkereséseinke" - tette hozzá.
Támogatás a környezetvédelmi minisztertől
A ZDSZ január közepén eljuttatta a Margit-sziget jövőjével kapcsolatos terveit a döntéshozókhoz. Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter rendkívül gyorsan reagált, és napokon belül személyes találkozón fogadta a zöld demokraták vezetőit - mondta a NOL-nak Erdei Csaba.
A tárca tájékoztatása szerint a találkozón a zöldtárca vezetője üdvözölte a civil szervezet javaslatait, majd hangsúlyozta a Margitszigettel kapcsolatos személyes elkötelezettségét. Felhívta azonban a figyelmet, hogy a beruházás elsősorban önkormányzati hatásköröket érint, így a tárca mozgástere igen szűk. Persányi Miklós a megbeszélésen közölte, az engedélyezési eljárás során egyelőre nem merült fel olyan probléma, amely környezetvédelmi szempontból az Európa-bajnokság megrendezését veszélyeztetné. A miniszter "kissé erősnek" nevezte azt a zöld javaslatot, hogy az úszó Eb helyszínének megváltoztatásával megtakarított 4 milliárd forintot hat évre elosztva fordítsák a Margitsziget fejlesztésére. Bízik azonban abban, hogy lesznek többletforrások a Margitsziget komplex és környezettudatos fejlesztésére.
Ne csökkenjen a lombfelület
A Zöld Demokraták tárgyalási készséget tapasztaltak a Nemzeti Sporthivatal részéről is. Jelenleg elsősorban arról folynak egyeztetések, hogy az uszodabővítés során áttepelítendő vagy kivágandó fákat milyen keretekből és milyen elvek szerint pótolják. A zöldek célja, hogy a Margit-szigeten egyetlen négyzetcentiméterrel se csökkenjen a lombkoronák összes felülete - szögezte le Erdei Csaba. A Fővárosi Kertészeti Rt-vel már tárgyalnak arról, hogy - az uszoda-építkezés felvonulási területének kiszemelt - Kalandpark helyén létesülő közparkba 5-10 nagy lombkoronájú fát ültessenek pótlásként.
A Zöld Demokraták egy soproni cég szakértőit kérték fel egy javaslat kidolgozására, hogy az eltávolítandó 54, nagyrészt nem őshonos, részben gyomnak minősülő fa helyére kizárólag őshonos fajtákból telepítsenek a Margit-sziget területén újakat. Igyekeznek elérni azt is, hogy az új fák lombkoronája már a telepítés pillanatában legalább ugyanakkora legyen, mint a kivágandó fák összes lombfelülete.
Közben már döntés született arról, hogy a XIII. kerület más területein, a jelenlegi elképzelések szerint valószínűleg a Rákos-patak torkolatánál 350 fát telepítenek - mondta a Zöld Demokraták ügyvivője.
Előbb ültetni, aztán vágni
A ZDSZ fontosnak tartja, hogy a fák telepítése minél gyorsabban végbemenjen. Az építtettők előbb ültessenek a szigeten, és csak aztán vágják ki a fákat az építési területen - mondta az ügyvivő a NOL-nak.
A Zöld Demokraták a hét folyamán a Nemzeti Sporthivatal illetékeseivel újra áttekintik a nyertes uszodabővítési pályázatot. A zöldek a tervek további "zöldítését" szeretnék elérni - fogalmazott Erdei Csaba. Ahol csak lehet, a zöldfelületek növelését igyekeznek elérni. A tárgyalásokba bekapcsolódott egy másik zöldszervezet is, amely korábban egyértelműen elutasította a 2006-os úszó Európa-bajnokság Margit-szigeti megrendezését - tájékoztatta a NOL-t Erdei Csaba.
(NOL)