Áttelepített ivóvízbázis
A zalaegerszegi képviselő-testület elfogadta a város középtávú környezetvédelmi stratégiáját, amelynek értelmében a következő hat évben a zalai megyeszékhelynek mintegy 17 milliárd forintot kell fordítania környezetvédelmi beruházásokra - tudtuk meg Tombi Lajostól, Zalaegerszeg alpolgármesterétől.
A fővárosi Progressio Kft. által kidolgozott környezetvédelmi stratégia három részből áll: felméri Zalaegerszeg jelenlegi környezetvédelmi infrastruktúráját, kijelöli a hat éven belül elérendő célokat, valamint meghatározza a célok megvalósításához szükséges fejlesztéseket, beruházásokat. Tombi Lajos kérdésünkre elmondta, a tizenöt feladatcsoportot elkülönítő tanulmány megállapításai szerint a zalai megyeszékhely legnagyobb környezeti fenyegetettségét a sérülékeny ivóvízbázis jelenti. Ennek legfőbb oka, hogy a Zala folyó mentén lévő kutak alig néhány méter mélységből szivattyúzzák ki a vizet, így egy esetleges talajszennyezés káros hatásaival is lehet számolni. Az alpolgármestertől megtudtuk: a következő években a város mintegy százmillió forintot fordít az úgynevezett keleti ivóvízbázis Zalaegerszegtől nyugatra történő áttelepítésére.
Az új környezetvédelmi stratégia a kiemelt fejlesztések közé sorolja a szennyvízhálózat legalább tízszázalékos bővítését, a városi szennyvízrendszer korszerűsítését, valamint a szennyvíztelep átfogó rekonstrukcióját. Tombi Lajos elmondta, hogy uniós támogatással az idén kezdődik az a 14 milliárd forintos beruházás, amely Zalaegerszegnek és környékének szennyvízhálózatát modernizálja, bővíti, így a környezetvédelmi programban megfogalmazott feladatok néhány éven belül teljesíthetők. A projektnek nagyjából a fele érinti közvetlenül a megyeszékhelyet.
Az új stratégia kiemelt célként említi a szelektív hulladékgyűjtés további bővítését, ami mintegy 2,2 milliárd forintot igényel. Ezzel kapcsolatban Tombi Lajos elmondta, hogy a városban 2007-ig száz szelektív hulladékgyűjtő szigetet és két hulladékudvart alakítanak ki, ezen kívül a zalaegerszegi depónia mellett létrehoznak egy komposztálóüzemet is. A fejlesztések eredményeképpen megnőhet a néhány évvel ezelőtt átadott, modern hulladékdepónia élettartama, így Zalaegerszegen nagyjából 2025-ig megoldottnak tekinthető a hulladékkezelés.
A környezetvédelmi stratégia a levegő minőségének javításában a legfontosabb feladatnak a Mol Rt. zalaegerszegi finomítójából származó rendszeres légszennyezés megszüntetését tartja. A zajvédelem szempontjából az egyik legjelentősebb beruházás a magyar-szlovén vasútvonal Zalaegerszegen átmenő szakaszának több száz méterrel történő áthelyezése lesz, ami legkésőbb 2007 végére, mintegy 4,5 milliárd forintból valósulhat meg.