A világhálóra kerülnek a hálózati iratok
Burány Sándor elmondta: a törvényjavaslat az első változathoz képest azzal bővült, hogy a levéltár iratainak megismerhetőségét az interneten keresztül is biztosítaná, valamint újra felállítana egy bizottságot, amely a nemzetbiztonsági szolgálatoktól a történeti levéltárba kerülő iratok átadását felügyelné.
"Már az első változat is biztosította azt, hogy leszámítva a magánéletet és leszámítva a még ma is létező államtitkokat, lényegében a levéltár teljes anyaga megismerhetővé válik bárki számára. Ez azt jelentette az első változatban, hogy be lehet menni, bármilyen névre rá lehet kérdezni, és amennyiben van róla adat (...), bármilyen akta, akkor ezek (...) megismerhetők" - mondta, és hozzátette: az általa, valamint Hiller István pártelnök és Lendvai Ildikó frakcióvezető, továbbá a frakcióvezető-helyettesek által jegyzett képviselői önálló indítvány a megismerhetőséget azzal szélesítené, hogy az állambiztonsági iratokat fel kell tenni a levéltár honlapjára.
Ezen túl az új javaslat értelmében feláll egy tudományos tanácsadó testület, amely háromévente felülvizsgálná a nemzetbiztonsági szolgálatoknál maradt iratokat. A testület feladata lenne az is, hogy a történeti levéltárban őrzött és államtitokká minősített adatokat felülvizsgálja.
Kérdésre válaszolva Burány Sándor közölte: a törvényjavaslat új változata megfelel a miniszterelnök kérésének. Mint mondta, többször is konzultált a kormányfővel, és a javaslatban tett változtatásokat Gyurcsány Ferenccel közösen határozták el.
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke újságírókkal közölte: a törvényjavaslatról várhatóan március közepén dönt a Ház. A házelnök a javaslatról azt mondta: reményei szerint a törvény lezárja az elmúlt 15 esztendő hátralékait, egyszer és mindenkorra pontot tesz a múltra. Reméli azt is, hogy a törvény meghozatala kevesebb feszültséget fog kelteni, mint amennyi feszültséget önmagában rendezni tud.
Szili Katalin - mint mondta - az Országgyűlés főtitkárát arra fogja kérni, hogy a bizottsági tárgysorozatba vételhez tegye meg a szükséges intézkedéseket. A február 10-iki házbizottsági ülésen dől el, hogy döntenek-e a javaslat sürgős tárgyalásáról a tavaszi ülésszak kezdetén, február 14-én.
Az Országgyűlés elnöke kilátásba helyezte, hogy a törvényjavaslat tárgyalása során konzultálni fog a levéltár vezetőjével arról, milyen költségvonzata lesz a módosításnak. (MTI)