Maradt az olajkvóta

Az OPEC soros elnöke szerint fel kellene függeszteni a kartell hivatalos, 22-28 dolláros olajárra vonatkozó célársávját, mert annak ma már semmi értelme. A szervezet tegnap úgy döntött: az áresés ellenére vár még a kitermelés korlátozásával.

Az OPEC elnöke vasárnap közölte: az olajkartell miniszterei gyakorlatilag már szombaton egyezségre jutottak abban, hogy nem változtatnak a tagországok együttes kitermelési kvótáján. Ezt megerősítette a miniszteri ülés befejezésével kiadott nyilatkozat is.

Al Szabah, az OPEC soros elnöke, Kuvait olajipari minisztere, úgy vélekedett: a legközelebbi, március 16-i találkozóig nem lesz változás a kitermelés mennyiségében. Az értekezlet ugyanakkor a hivatalos termelési plafon szigorú betartására is felhívta a tagországokat. A miniszterek szerint fel kell függeszteni a még mindig hivatalosan érvényben lévő célársávot, a hordónkénti 22-28 dolláros ár elérését, mivel a sáv "irreálissá" vált, már több mint egy éve e felett mozognak az árak.

Egyes jelentések szerint több tagminiszter ellenvetését fogalmazta meg, amiért március közepéig nem lehet a termelés módosításáról dönteni. Szerintük a piaci fejlemények függvényében addig is szükség lehet a kitermelési kvóta módosítására.

Az elnök a hivatalos zárónyilatkozat ismertetésekor azt közölte: "ha azt látjuk, hogy a világ országainak stratégiai készletei növekednek és emiatt az olajárak csökkennek, lépni fogunk". Ezt megerősítve jelezte: a március 16-i tanácskozás előtt tárgyalna a tagországokkal arról, hogy szükség esetén a termelést tovább csökkentsék.

Az OPEC együttes hivatalos termelési kvótája (Irak nélkül) a múlt év decemberi miniszteri értekezlet óta napi 27 millió hordó. A tényleges kitermelést azonban ennél többre, 29,6 millió hordóra becsülik. Az év második negyedére körülbelül másfél millió hordóval lépheti túl a termelés a hivatalos összkvótát.

Az olaj világpiaci ára a múlt hét utolsó kereskedési napján, pénteken jelentősen csökkent, a londoni ár 45 dollár alá csúszott hordónként. Az egyik ok a hétvégi OPEC-ülés már akkor sejthető végkifejlete volt, a kvóta változatlanul hagyása, a másik, hogy meteorológusok előrejelzése szerint az Egyesült Államok északkeleti vidékén - amely a világ legnagyobb fűtőolaj-felhasználó térsége - a jövő hét közepéig fokozatosan enyhül az időjárás, így csökken a fűtőolaj iránti kereslet.

Az amerikai piacon az olajár szintén csökkent, a múlt hét egészében több mint egy dollárral, az év eleje óta azonban majd négy dollárral kúszott feljebb. Igaz, továbbra sem közelítette meg a múlt év októberi rekordszintjét, amikor majdnem 56 dollárra kapaszkodott fel az árfolyam.

"Túl sok" a brit óriások nyeresége

A brit sajtó szerint az ország két nagy olajipari multija, a Shell és a BP hatalmas éves nyereségeket jelentenek majd a 2004-es évről, és ennek kapcsán sokan fogják sürgetni a brit kormányzatot: további adóterheket rakjon a "túl sok" profitot termelő óriásvállalatokra. A Shelltől 5,5 milliárd font, a BP-től 13,5 milliárd font körüli nyereséget várnak. Utóbbi összeg nagyságát érzékeltetendő
a Mail on Sunday vasárnap azt írta: óránként másfél millió font jövedelmet termel a társaság. A Shell, eredménye ötödével nőtt egy év alatt, a BP óriás profitja pedig több mint 40 százalékkal múlja felül a 2003-ast.

Az OPEC több tagállama szerint nem szabadna márciusig várni a termelés korlátozásával, ha az ár tovább esik
Az OPEC több tagállama szerint nem szabadna márciusig várni a termelés korlátozásával, ha az ár tovább esik
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.