IBM-Lenovo: újabb halasztás?
Amint arról korábban beszámoltunk, tavaly decemberben jelentette be a Kék Óriás, hogy 1,25 milliárd dollárért (kb. 235 milliárd forintért) eladja személyi számítógépeket gyártó részlegét a kínai Lenovónak. Bár a trösztellenes hatóságok jóváhagyták az üzletet, egy kormányzati hivatalnak, a Külföldi Befektetések Bizottságának (Committee on Foreign Investment - CFIUS) is bele kellett volna egyeznie. (Ez a hivatal felelős ugyanis azért, hogy a külföldi partnerekkel történő kereskedelemnek ne legyen nemzetbiztonsági kockázata.)
A CFIUS a döntést - miszerint kérjen-e további 45 napot a vizsgálat alaposabb lefolytatására - január végére ígérte. Az ellenőrzésről készült beszámolót közvetlenül az elnökhöz kell a szervezetnek benyújtania, akinek ezt követően 15 nap áll rendelkezésre a végső döntés meghozataláig - olvasható a kormányhivatal honlapján.
A múlt hét elején azonban három republikánus képviselő, Duncan Hunter, (Kaliforna), Henry Hyde (Illinois) és Don Manzullo (Illinois) felkérte John Snow pénzügyminisztert a további ellenőrzésekre, különös tekintettel arra, hogy nem jut-e értékes amerikai technológia és céges tulajdon Kína kezébe. Szakértők szerint azonban ezek ellenőrzése csak további akadályokat gördítene az elé, hogy az amerikai cég túl tudjon adni egyik kevésbé jövedelmező részlegén, a befolyó pénzből pedig növelni tudja nyereségét - ami végeredményben jó lenne az Egyesült Államoknak.