Nobel-díjas Karcagon
- Örömmel láttam, hogy a ház, ahol a családommal együtt kora gyermekkoromat töltöttem, nagyon szép állapotban van, és hasonlóan boldog voltam, amikor ezt követően a felújított karcagi zsinagóga épületét is megcsodálhattam - mondta a Nobel-díjas professzor, aki a díszpolgári cím átadása előtt sajtóbeszélgetésen vett részt. Elmondta: szokatlan számára a nagy érdeklődés, amely a Nobel-díj átvétele óta Magyarországon és Izraelben is kíséri. - Tudom, hogy az elismeréssel együtt jár a megkülönböztetett figyelem, de már nagyon vágyom vissza a laboratóriumomba - mondta. Kérdésünkre, hogy milyen emlékeket őriz szülővárosáról, a professzor elmesélte: meleg családi légkör vette körül, s a városban is békében éltek egymás mellett zsidók és keresztények. Ezt az idilli világot szakította szét a második világháború. A karcagi zsidók kétharmada elpusztult a holokausztban.
Avram Hershko hozzátette: a szerencsének köszönheti, hogy ma is él. Hatéves korában őt, bátyját és édesanyját deportálták, de véletlenül nem Auschwitzba, hanem Ausztriába irányították vonatukat. A család így túlélte a háborút, majd később, miután édesapjuk, Herskó Mózes 1946-ban visszatért az orosz fogságból, Budapestre kerültek, 1950-ben pedig emigráltak Izraelbe.
- A Nobel-díjat izraeli állampolgárként kaptam, ott végeztem iskoláimat, ott doktoráltam, a munkám oda köt. Emellett egy kicsit magyarnak és amerikainak is érzem ezt a díjat, hiszen gyökereim Karcaghoz kötnek, költséges kutatásaimat pedig az Amerikai Egyesült Államokban végezhettem - mondta. Az Izraelben élő tudós szavaiból kiderült: számára munkája mellett családja a legfontosabb. Negyvenegy éve él együtt svájci születésű feleségével, Judittal, három gyermekük és hat unokájuk született.
- Feleségem tizenöt évig dolgozott mellettem a laboratóriumban, így érti a munkámat, és akkor is megbocsát, ha látja rajtam: hozzá beszélek, de a fejem máshol jár - árulta el a professzor. Elmondta, szívesen leviszi a szemetet, ha kell, ki tudja cserélni a villanykörtét, főzni azonban nem tanult meg. Szabadidejében kertészkedik, klasszikus zenét hallgat, szépirodalmat olvas.
Karcagon tegnap választották díszpolgárrá, az izraeli Haifán pedig, ahol él és dolgozik, két héttel ezelőtt kapta meg ezt a címet. - A haifai polgármester elmondta: az ottani képviselő-testületben már régóta nem tapasztalta azt, ami az én kitüntetésem kapcsán megtörtént: nem volt ellenszavazat, egyhangúlag választottak díszpolgárrá - mesélte mosolyogva a professzor, aki azt is hozzátette, hogy egyformán büszke mindkét díszpolgári címére.
Karcagon a cím átadásakor ünnepi önkormányzati ülést tartottak, ahol a zsúfolásig megtelt díszteremben vastapssal köszöntötték a tudóst, aki felesége és rokonai társaságában vett részt az ünnepségen. A díszpolgári címről szóló oklevelet Fazekas Sándor, Karcag polgármestere adta át. A Nobel-díjas tudós tevékenységéről Keviczky László, a Magyar Tudományos Akadémia természettudományi alelnöke elmondta: az emberiség köszönettel tartozik Hershko profeszszornak, aki társaival együtt felfedezett egy olyan vegyületet - az ubikvitint -, amelynek révén a rák ellen immár hatékonyabban küzdhet a tudós társadalom. - Avram Hershko professzor megmutatta, hol lakik az igazi ellenség, és miként kell ellene felvenni a harcot - mondta az akadémia alelnöke.