Avarkeszi gyorsabb és olcsóbb eljárást ígér
A kormány elsősorban a határon túli magyarok szülőföldjükön való boldogulását akarja támogatni, ha azonban valaki mindenképp nálunk szeretne letelepedni, annak egyszerűbbé és gyorsabbá kívánják tenni a honosítási eljárást - hangsúlyozta érdeklődésünkre Avarkeszi Dezső bevándorlási, letelepedési és honosítási ügyekért felelős kormánymegbízott. A szocialista képviselő szerint néhány elképzelés már körvonalazódik. A politikus úgy véli: a tartózkodási vízum igénylésétől az állampolgárság elnyeréséig tartó eljárás egyszerűsítésének egyik lehetséges módja, ha a külképviseleteken és a bevándorlási hatóságnál is egyablakos ügyintézést vezetnek be. Így a kérelmező egyszerre igényelhetné a tartózkodási, illetve a munkavállalási engedélyt, és ha már Magyarországon van, felesleges utánjárás nélkül kaphatná meg a lakcímigazolványt, a személyi, a tb- és az adószámot is. Avarkeszi szerint az állampolgársági vizsga után ehhez hasonló módon adhatnák ki a személyi igazolványt és a többi hatósági igazolást.
A kormánymegbízott vizsgálja azt is, miként kerülhetnék el az ügyintézés során a szükségtelen ismétlődéseket. Ma gyakran előfordul ugyanis, hogy ugyanazokat az adatokat, illetve dokumentumokat többször is be kell nyújtani az eljárás különböző szakaszaiban. - Részben ezzel, részben az egyablakos ügyintézés bevezetésével összefüggésben érdemes áttekintetni az informatikai rendszert is - közölte. Egyébként a tartózkodási, illetve letelepedési engedély kibocsátását megelőző egyszerűsített eljárást nemcsak a magyar nemzetiségűek esetében alkalmaznák, mert az uniós szabályok tiltják az efféle megkülönböztetést; kivételes elbánásra csak a honosításnál van lehetőség.
Legfeljebb két héten belül döntés születik arról, hogy a kormány kezdeményezi-e a külföldiek magyarországi tartózkodását, illetve az állampolgárságot szabályozó kétharmados törvények módosítását. A politikus szerint a jogszabályok korrekciójára az ügyintézési határidők csökkentése, az állampolgársági vizsga esetleges eltörlése, illetve a közegészségügyi szabályok egyszerűsítése érdekében lenne szükség. Ha esetleg az ellenzékkel nem sikerülne konszenzusra jutni, a vizsga ma 28 ezer forintos díját akkor is célszerű mérsékelni, az átfutási időt pedig a hivatalok is csökkenthetnék.
Avarkeszi elmondta: megbízatása a munkavállalási engedélyek kibocsátásával kapcsolatos szabályozás felülvizsgálatára nem terjed ki, de eddigi tapasztalatai alapján lát módot bizonyos egyszerűsítésekre. Ezzel kapcsolatban utalt rá, hogy évente valamivel több mint nyolcvanezer külföldi vállalhat Magyarországon munkát, a kvótát azonban nem használják ki, ezért elvileg nem kizárt, hogy a rendszert liberalizálják.
A politikus hangsúlyozta: a kedvezményezettek köre nem változna, vagyis az egyszerűsített honosítási eljárás továbbra is csak azokra a magyar nemzetiségűekre terjedne ki, akiknek a felmenői között volt magyar állampolgár. Ők viszont érdemi változásokra számíthatnak: gyorsabbá válik az ügyintézés, és várhatóan további eljárási díjakat is mérsékelnek. Avarkeszi szerint a tartózkodási engedély iránti kérelem benyújtásától az állampolgárság megszerzéséig ma szükséges három-négy év a felére is csökkenhet; a magyar nemzetiségűknek egy évig kellene Magyarországon élniük az állampolgárság iránti igény bejelentéséhez, és a honosítási eljárás további legfeljebb egy évig tartana. Nem tekinthetnek azonban el a nemzetbiztonsági szempontok érvényesítésétől, illetve a magyarországi lakhatás és a megélhetés feltételeinek igazolásától. A feltételeket azonban pontosan meg kell határozni, mert ma gyakran a bevándorlási hatóságokon múlik például az, hogy mekkora jövedelmet tartanak elfogadhatónak. A politikus szerint az is tarthatatlan, hogy a letelepedési engedély kiadását megelőző eljárás most akár 240 napig is húzódhat.