Irak sorsdöntő pillanata

Az ellenállók a vasárnapi választások vérbe fojtásával fenyegetnek. Elfogták az-Zarkavi szervezetének bagdadi vezetőjét.

Megkezdődött tegnap az iraki választás. Elsőként tizennégy országban 280 ezer külföldön élő iraki állampolgár járulhatott az urnákhoz, a legtöbben Iránban, ahol 60 ezer név szerepel a választói névjegyzékben. Svédországban és Nagy-Britanniában 31-31, Németországban és az Egyesült Államokban 25-25 ezer választóra számítottak. Irakban vasárnap lesz a választás, a 25 milliós országban több mint 14 millió állampolgár szerepel a névjegyzékekben. A különbség egyrészt a 18 éven aluliak magas arányából fakad, másrészt abból, hogy a tizennyolcból négy tartományban még a listák összeállítása is nehézségekbe ütközött.

A harmincezer szavazóhelyiségbe kilencvenezer urnát importáltak Kanadából, darabonként 25 dollárért. A 111 párt jelöltjeiből most felálló, 275 tagú átmeneti nemzetgyűlés addig irányítja az országot, amíg októberben népszavazáson el nem fogadják a végleges alkotmányt, amelynek alapján még az év vége előtt újabb választásokat fognak kiírni. A legnagyobb esélye a győzelemre a síiták legfőbb vallási vezetője, Ali asz-Szisztani nagyajatollah által támogatott pártszövetségnek és Ijad Allavi ideiglenes kormányfő pártjának van. A nagy kérdés, hogy a szunnita kisebbség soraiból hányan mennek el leadni voksukat.

Megtámadták pénteken késő este Bagdad kormányzati negyedét is az ellenállók, a "zöld zónát" amerikaiak védték meg, heves tűzharcban. Az ellenzék fegyveresei több más városban is minden eddiginél hevesebb akciókba kezdtek, elsősorban a szavazóirodákra tüzelve. (MTI)

Közvetlenül a sorsdöntő hétvége elé időzítve Bagdadban és más nagyvárosokban röplapok jelentek meg, amelyeken az ellenállók vérfürdőt ígértek a választások napjára, és halállal fenyegettek meg mindenkit, aki el mer menni szavazni. Tegnap négy ember meghalt és két másik megsebesült, amikor az egyik bagdadi rendőrőrs mellett autót robbantott fel egy öngyilkos merénylő.

A biztonsági helyzet az elmúlt hónapokban egyre romlik, naponta már több mint száz támadást és merényletet jegyeztek fel. A Fehér Ház sokáig azt hangoztatta, hogy a választások után majd javulni fog a helyzet, ám Donald Rumsfeld védelmi miniszter, és nyomában több katonai vezető újabban már arra próbálja felkészíteni az amerikai közvéleményt, hogy január 30-a után is további veszteségekre kell felkészülni. Eddig 1418 amerikai és 160 más külföldi katona - köztük egy magyar - vesztette életét Irakban. Az amerikai sebesültek száma meghaladja a tízezret. A választók biztonságára elsősorban az iraki fegyveres erőknek kell felügyelniük, ám az amerikaiak készen állnak, hogy támadás esetén közbelépjenek. A szavazók nem viselhetnek fegyvert. A voksolás tisztaságára a pártok 23 ezer képviselőjén kívül 18 ezer iraki és 128 külföldi választási megfigyelő ügyel majd. Utóbbiak Jordániában állították fel főhadiszállásukat.

Az iraki hatóságok közvetlenül a választások előtt jelentették be, hogy elfogták a véres merényletekkel, emberrablá-sokkal és lefejezéses gyilkosságokkal gyanúsított Abu Muszab az-Zarkavi három alvezérét. Egyikük a terrorszervezet bagdadi akcióit irányította. Az-Zarkavi fejére 25 millió dolláros vérdíjat tűztek ki. Egy amerikai tábornok szerint az elmúlt harminc napban több mint 800 ellenállót vettek őrizetbe, és több mint 100 láda fegyvert foglaltak le.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.