Számlarakó-program az új fészekért
Egy tízmilliós építkezés költségét egymillió forinttal is megemelheti az áfás-számla leadásának kötelezettsége, de a minimális többletköltség is több százezer forintra rúg majd. A Fészekrakó-program mellékhatásaként február elsejétől minden állami támogatással segített lakásberuházás legalább 70 százalékáról az adóhatóság által minősített vállalkozótól származó számlát kell bemutatni - új lakás vásárlása esetén az erről szóló számla, használt lakás megvétele esetén a tulajdoni lap elegendő lesz. (Az új szabály csak a február elsejét követően igényelt támogatás, illetve hitel esetében érvényes.) Az intézkedés azokat érinti, akik maguk építenek - felújítanak vagy korszerűsítenek.
A bankoknak a február elsejét követően benyújtott igénylések esetén a támogatások (a szocpol) kifizetése, hiteleknél az utolsó részlet átutalása előtt meg kell követelniük az ügyfelektől a számlák bemutatását. Addig nem is folyósíthatják a szükséges összeget, amíg meg nem győződtek arról: az APEH által elfogadott építőipari cégek számláival igazolta ügyfelük a költségeket. A hitelintézetek ugyan nem vizsgálják a számlák tartalmát, de csak olyat fogadhatnak el, amelynek kibocsátója a számla kibocsátásakor adóalanyként szerepelt az APEH nyilvántartásában.
Ezt az ügyfél kétféleképpen igazolhatja - ez a kötelezettség a rendelkezések értelmében őt terheli ugyanis. Egyszerűbb dolga van, ha a vállalkozás szerepel az adóhivatal, illetve a lakáshivatal honlapján a jó adóalanyként regisztrált cégek listáján. Ha a számla kiállításának idején már szerepelt a cég az internetes listán, akkor a papírját a bankok minden további nélkül elfogadják majd. Ám ha nem szerepel - vagy a számla kiállításakor még éppen nem került rá - külön igazolást kell kérni az adóhivataltól.
Arra azonban még jó pár hétig várni kell, hogy az adóhatóságnál létrehozott adatbázisból meg lehessen állapítani, mely vállalkozások számláit fogadják el biztosan a hitelintézetek. Az APEH honlapján csak mostanában jelenhet meg az a nyomtatvány, amelyen a vállalkozások - ha akarnak - bejelentkezhetnek a központi nyilvántartásba. A 05107-es számot viselő hivatalos papíron az adatbázisba bejelentkező cégek vállalják, hogy adószámukat, székhelyüket, nyilvántartásba vételük és esetleges törlésük időpontját az adóhatóság az interneten közzéteszi. A nyilvántartásban szereplő adatokat naponta frissíteni fogja az APEH.
Varga Árpád, az adóhivatal elnökhelyettese szerint a szélesebb körű lista - várhatóan - néhány hétig tartó megjelenése valószínűleg nem okoz majd különösebb nehézséget a lakásvásárlóknak, mivel a Fészekrakó-programban részt vevőknek az utolsó törlesztőrészlet, illetve támogatás folyósításáig kell a vételár hetven százalékát számlával igazolni.
Bejelentkezni viszont a cégeknek, vállalkozásoknak is ajánlatos lesz. A listán nem szereplő cégek ugyanis meglehetős utánjárásra kötelezik a megrendelőiket - könnyen meglehet, hogy éppen ezért választ majd az építkező mást. Varga Árpád elmondta: az adatbázisban nem szereplő vállalkozások bizonylatait csak akkor vehetik figyelembe a bankok, ha az adóhatóság igazolja, hogy működő adóalanyról van szó. A lakásvásárlóknak így minden egyes vállalkozóról, amely nem szerepel a nyilvántartásban, külön igazolást kell kérniük az adóhatóságtól - erre is egy külön nyomtatvány szolgál majd, a 05108-ast a hónap végétől ingyen be lehet szerezni a kirendeltségeken, vagy le lehet majd tölteni az APEH honlapjáról.
Az adatbázis egyben ingyen reklám is az építőipari cégeknek. Az ügyfelek ugyanis az interneten egyből tájékozódhatnak arról, hogy megbízható vállalkozással dolgoztatnak-e - hangsúlyozta az elnökhelyettes. Az építkezőknek mindenképpen az lesz az érdekük, hogy az adóhivatalnál bejelentett, működő vállalkozással dolgoztassanak.
Igaz, erről - ha a kiválasztott vállalkozás nem szerepel az internetes listán - előzetesen nem kaphatnak igazolást. A bankoknak benyújtandó hivatalos APEH-igazolást csak a számla birtokában, tehát utólag lehet kérni. Vagyis: nem listázott céggel nem csak macerás, hanem kockázatos is lehet dolgoztatni. Az egyetlen megoldás, ha - a kiszemelt mester, illetve cég pontos nevének, és adószámának a birtokában - a lakásberuházásra készülő (telefonon vagy levélben) megérdeklődi az adóhatóságnál, hogy működő vállalkozásról van-e szó. Ezt az APEH az adótitok megsértése nélkül közölheti. Mást azonban nem árulhat el.
Az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal szerint a garancia nélkül végzett kontár munka visszaszorítását segíti a nagyobb szigor. A Pénzügyminisztérium viszont a GDP egy százalékát elérő adóbevételt remél a kormányrendelet erről szóló, 12. paragrafusától. Ezt a passzust egyébként - tudtuk meg - teljes egészében a pénzügyi tárca készítette: az OLÉH ehhez egyetlen betűt sem tett hozzá.
A piaci szereplők egybehangzóan üdvözölték a szigorításokat, ők a feketepiac visszaszorulását várják. Igaz, a lapunk által megkérdezett építőanyag-kereskedők, építési vállalkozók mindegyike munkatársunktól hallott először a február elejétől hatályos új szabályokról.
A nagy barkácsáruházak arról tájékoztatták lapunkat: még nem készültek fel arra, hogy a számlák mellé igazolást is adjanak vevőiknek, és nem jelentkeztek még be az adóhatóság információs rendszerébe sem. A Praktiker, az Obi vagy a Baumax illetékesei azonban biztosak abban, hogy az áruházak számára nem jelent majd problémát megfelelni az elvárásoknak: a szükséges dokumentumoknak már most is birtokában vannak.
A Raab Karcher Rt.-nél sem tudtak még a néhány nap múlva hatályba lépő új szabályokról. Mindazonáltal Antoni Péter vezérigazgató örömmel fogadta a változások hírét. Mint mondta, régóta lobbiztak már azért, hogy az állami támogatású lakáshiteleknél a kormány követelje meg, hogy a beruházók számlával igazolják költségeiket. Antoni Péter szerint nem normális dolog, hogy jelenleg egy hűtőgépre is több garanciát kap a vásárló, mint a lakására. A változások miatt az építkezés minden bizonnyal megdrágul majd, de cserébe a lakás tulajdonosa biztos lehet abban, hogy a kivitelezővel és az építőanyag-kereskedővel szemben érvényesíteni tudja garanciális igényeit. Szerinte az intézkedéstől a "félfekete" üzletek száma fog visszaesni.
- Ez már valami! - fogadta a készülő változások hírét Havas György, az RW Bautech Hungary Kft. ügyvezetője. A követelmények teljesítése a kisebb építőanyag-kereskedés számára sem okoz problémát, hiszen eddig is számlára értékesítettek, és birtokában vannak a szükséges cégiratoknak is. A vállalkozó a lépéstől a piac tisztulását reméli.
Az egyik szemem sír, a másik pedig nevet - mondta Pataki Mátyás, az Építőanyag Kereskedők Országos Egyesületének elnöke. Az intézkedés miatt ugyanis az áfát különböző trükkökkel "lenyelő" cégek mozgástere szűkülni fog, ami a szabályszerűen működő vállalkozások számára kétségkívül előnyös lesz. Csakhogy a döntés következménye az építkezés megdrágulása is, ami az építőanyagok iránti kereslet csökkenésével járhat. A kereskedőknek vevőik megtartása érdekében szűkíteni kell az árrésüket, ami a piaci verseny élesedésével jár. A jelenleg működő 1500 építőanyag-kereskedő mindegyikének aligha lesz helye a piacon. Pataki Mátyás Ausztriát hozza példaként, ahol körülbelül száz társaság látja el cseréppel, téglával, cementtel az építkezőket.
A lapunk által megkérdezett építőipari vállalkozókat sem bizonytalanította el az a felvetésünk, miszerint hogy a tőlük kért áfás számlát a hitel feltételei miatt szándékozunk benyújtani a banknak és ezen keresztül az adóhatóságnak. Persze számla nélkül valószínűleg sokuk vállalja - volt, aki az áfa mértékével, volt, aki csak 5-10 százalékot engedett volna az árból -, de mivel a megbízók egy része eddig is sűrűn kért tőlük papírt, önmagában a számlakiállítás nem szokatlan a számukra. Rostás János vállalkozó azon sem csodálkozik, ha a számlán kívül másfajta papírt is kér tőlük az ügyfél. Emlékei szerint az utóbbi időben a magánmegrendelők 15-20 százaléka hitelből fizetett, vagyis nem szokatlan, ha a banki előírásoknak megfelelő papírt kell kiállítania. Ha netán ilyen nincs kéznél, egy telefon, és beszerzi. A hitelekkel kapcsolatos adminisztrációs terheket nem tartja elviselhetetlennek. Egy házépítéssel foglalkozó bt. vezetőjének ma már szinte mindegyik ügyfele hitelből építkezik. Mivel a rendelkezésre álló pénzből általában az ütemtervnél kevesebbet tudnak megvalósítani, a bankok késve fizetnek, így a köztes munkákat neki kell meghiteleznie. A számlán túl tőle eddig nem nagyon kértek semmilyen papírt, de minden nyilvános adatot szívesen bárki rendelkezésére bocsát. Ahhoz, hogy jelenleg milyen a viszonya az APEH-hel, szerinte a hitelnyújtónak semmi köze, vagyis ilyen papírt nem tud adni. Arról, hogy feliratkozhatna egy "minősített kivitelezői" listára, még nem hallott, pedig nagyon jó ötletnek tartja.