Tiltsa-e az EU a horogkeresztet, a vörös csillagot?
- A nácizmus áldozatait csúfolja meg, aki ezt a diktatúrát, az abszolút gonoszt más, amúgy szintén nem rokonszenves rendszerekkel helyezi egy lapra - reagált megkeresésünkre Hegyi Gyula szocialista euro-képviselő. A sztálini rendszer bűneit, áldozatait nem tagadva utalt arra: az EP éppen tegnap, az auschwitzi haláltábor felszabadulásának 60. évfordulóján fogadott el egy megemlékező határozatot, "márpedig Auschwitzot éppen a szovjet csapatok szabadították fel".
A határozat szövegezését komoly vita kísérte, s utólag sem mindenki elégedett. Az SZDSZ-es Mohácsi Viktória - mint mondta - "vegyes érzésekkel" vette tudomásul, hogy a szöveg utal ugyan a roma holokauszt-áldozatokra, de nem tér ki megfelelően a romákkal szemben jelenleg is tapasztalható gyűlöletre.
Tudni kell ugyanakkor azt is: nem az Európai Bizottság, hanem a tagállamközi tanács mondja ki a végső szót. Márpedig vannak olyan országok (élükön Nagy-Britanniával), amelyek szerint nem szabad az unióban korlátozni a véleménynyilvánítás szabadságát amiatt, mert egyes államokban ezt történelmi okokból megteszik. A helyzetet bonyolítja, hogy az EP-ben működik kommunista frakció, képviselőik használják a vörös csillagot.
Brüsszelben meglepetéssel fogadnák, ha - egységes EU-büntetőjog hiányában - az Európai Bíróság végül vonatkoztatná a közösségi jogot Vajnai Attila, a Munkáspárt alelnöke ügyére. Mint ismert, ő tüntetően viselte ruháján a vörös csillagot, mire a Fővárosi Bíróság a luxemburgi EU-bírósághoz fordult jogértelmezésért.