Drága "fagyibabák"
- Legszívesebben nekirontottam volna minden terhes nőnek. Folyton csak azt kérdeztem, miért épp nekem nem lehet? - a harmincöt esztendős Andrea és férje a harmadik sikertelen lombikos próbálkozáson van túl. Andrea január elsejével feladta a munkáját is, hogy "rápihenhessen" otthon a következő kísérletre. A cigiről már leszokott, alkoholt nem fogyaszt, a sportot is abbahagyta, nyaralni nem járnak, mert minden pénzük és idejük a remélt gyerekre megy el.
Tizennégy éve élnek boldogan, hat éve próbálkoznak hiába. Gábor borult ki jobban, amikor a nőgyógyász a meddőségi klinikát javasolta. Addigra már túl voltak számos tisztítókúrán, akupunktúrás kezelésen, javasasszonyon. Szexuális életük minden volt, csak nem spontán: Andrea menstruációjától kezdve tizenkét napon át nem voltak együtt, hogy aztán a várható tüszőrepedés idején mindent beleadjanak. Ezután jöttek a gyógyszerek és az injekciók; de semmi nem történt. Csak Andrea lett húsz kilóval több. Nem vagytok eléggé ellazulva, utazzatok el, javasolták a barátok; későn kezdtétek, Andreában túlságosan nagy volt a karriervágy, érveltek a szülők; lehet, hogy más partner után kellene nézni, célozgattak a kollégák; próbáltátok-e természetesen, viccelődtek az ismerősök.
A nemzőképes korú párok tíz-tizenöt százaléka meddő. Magyarországon évente átlagosan 6500 lombikbébi-beavatkozásra kerül sor, de jóval többre lenne szükség. Sok gyermekre vágyó nem jut el a tíz meddőségi centrum valamelyikébe: nem tud róluk, szégyelli, vagy nincs rá pénze. A gyermekvállalás ugyanis anyagi kérdés is: hiába ingyenes a program, ha a többi költség akár a félmilliót is elérheti.
Több internetes fórumon olvasható egy petíció, amelynek aláírói azon háborodtak fel, hogy miközben a politikusok a hazai népességfogyáson búsonganak, nem segítik azokat a párokat, amelyek mindent vállalnának, hogy gyermekük lehessen. Az aláírók azt kérik a kormánytól, hogy támogassa nagyobb mértékben a gyógyszereket, és finanszírozzon a jelenlegi ötnél több lombikkísérletet és egyéb meddőségi kezeléseket is. Ha ugyanis a meddőség oka ismeretlen, de a nő alkalmas a terhességre, a lombik előtt még hat inszeminációt kell vállalni: ennek során a férfitől nyert spermiummal a méhen belül termékenyítik meg a petesejtet. Gábor a kórház pornólapokkal felvidított szobájában készítette el a "mintát", Andrea a negyedik alkalom után kismama lett.
- Minden jelre figyeltem a hasamban, az ötödik héten megvettük az első babaruhákat. Hat hét után vesztettük el Majácskát - Andrea magát vádolta, hogy "megölte" a gyermeket, és nem tudta "beteljesíteni a nőiség értelmét".
Ezután kezdték a lombikot, azaz a petesejt szervezeten kívüli megtermékenyítését. A 27 éve alkalmazott eljárás az esetek huszonöt-harminc százalékában jár sikerrel. Bár a közvélemény a meddőséget női problémának tekinti, a valóságban ez legalább annyira múlik a férfiakon: a hímivarsejt mennyisége és minősége a stressz és az egészségtelen életmód következtében egyre romlik. Az esetek több mint nyolcvan százalékában a gyermektelenség szervi eredetű.
A lombikos módszert fizeti a társadalombiztosítás, ám az odáig vezető utat nem. Egy magánklinikán hat-nyolcezer egy konzultáció, ugyanennyibe kerül a spermavizsgálat, harmincötezer a petevezeték átjárhatóságának vizsgálata, és a vérvételek, valamint az ultrahang mellett fizetni kell az injekciókért is. Habár öt lombik ingyenes, a szükséges gyógyszerekkel együtt a költség akár félmillióra is rúghat. A gyermeket akaró a pénztárcája vastagsága szerint választhat az olcsóbb, de bizonytalanabb szer vagy a drágább, de erősebb között.
Elvirának tizenegy lombikos kísérlete volt. Első gyermeke születésekor orvosi műhiba történt, vélhetően emiatt nem jött össze a következő terhesség. Az első lombik jól indult, a petesejt és a spermák kiváló minősége ellenére mégis negatív lett a teszt. A kórházban azonban másodszor is hibáztak, amikor bal oldali petevezeték-elzáródást állapítottak meg jobb oldali helyett - fordítva nézték a röntgennegatívot. De ez már csak az új kórházban, a második lombik után derült ki. A tizenegyedik beültetés egy még nem törzskönyvezett injekciónak köszönhetően sikerült, majd egy harmadik intézményben egy újabb gyógyszertől elment a tízhetes magzat.
- Ekkor borultam ki először. A gyermeket ki kellett kaparni; az altatóorvos azt hitte, abortálok - mondja Elvira. - Az ismerősök pedig sorra jöttek: "És a kisbaba hol van, csak nem szültél meg, amióta nem láttunk?" Elvira bezárkózott, és sokáig nem ment emberek közé. Majd férjével elkezdték bepótolni, ami a hétévi lombikozás miatt kimaradt az életükből. Nem lesz több gyermekük, törődtek bele.
Aztán Elvira váratlanul teherbe esett. Magyarázat nincs.