Hömpölygő tárgyalások Bősről

A bősi ügy rendezésével megbízott bizottság január közepén küldött levelében jelezte Pozsonynak: a magyar tárgyalási stratégiát a kormány tavaly decemberben elfogadta. A határozatban foglaltakról a két kormánymegbízottnak mielőbb tárgyalnia kellene.

- A szlovákok január közepén kapták meg a tárgyalásokat kezdeményező értesítést, de válasz még nem jött - mondta lapunknak Kovács György, a tárcaközi koordinációs bizottság titkára, aki reméli, Erdey György és Dominik Kocinger találkozója már februárban megvalósulhat.

Persányi Miklós szakminiszter 2003-ban kapott megbízást a vízlépcső által érintett terület rehabilitációs koncepciójának kidolgozására, ami egyúttal a magyar fél álláspontja is a tárgyalásokon. Az egyeztetéseken a tárgyalási alapelvünk az, hogy a hágai Nemzetközi Bíróság ítéletéből kiindulva az eredeti terv szerinti alsó vízlépcső megépítését elvetettnek tekintjük, a dunacsúni létesítmény fennmaradását nem ellenezzük. Budapest szerint a szükséges műszaki beavatkozásoknak a lehető legkisebb természeti beavatkozással kell járniuk.

A kormányszintű egyeztetések a 2002-es hazai kormányváltás után akadtak meg. A Medgyessy-kabinet hosszú ideig jegelte a témát, s hosszú szünet után 2004. április 13-án kezdődtek újra a tárgyalások a hágai döntések végrehajtásáról. Azóta csak a szakértői bizottságok egyeztettek, a kormánymegbízottak nem. Nagy valószínűséggel ez a ciklus is a bősi kérdés rendezése nélkül múlik el. Ez a Dunát elterelő, a folyó vízenergiáját megcsapoló Szlovákiának kedvez.

A nagymarosi építkezés egyik járulékos helyszíne volt a folyóparti készenléti lakótelep, illetve a domboldalra épült felvonulási lakótelep. A meglehetősen leromlott állapotú lakótelep az önkormányzat tulajdonában van - tudtuk meg Edöcsény András polgármestertől. Folyamatosan tárgyalnak a hasznosításáról, de eddig nem találtak megfelelő partnert.

Kedvezőbben alakult a készenléti telep sorsa. A területen a 36 lakásos lakótelep még 1989-ben épült, de miután a beruházás meghiúsult, a beköltözés is elmaradt. A kiváló minőségben készült objektum az előző, fideszes vezetésű megyei önkormányzat tulajdonába került, amely 2001-ben eladta, de a szerződésből per lett. A vételár ugyanis a területet átszelő közutat is magában foglalta, aminek eladása jogellenes volt, s emiatt fordult a vevő bírósághoz. A befektetők megnyerték a pert, majd megegyezésre jutottak a megyei önkormányzattal. A közel hatszázmillióért elnyert területen jelenleg a Dunakanyar nevű lakópark épül.

Áprilisban érkeznek a lakók
Áprilisban érkeznek a lakók
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.