Féktelen kínai növekedés
Történt ez annak ellenére, hogy előbb a központi kormány adminisztratív intézkedésekkel, majd a központi bank kamatemeléssel próbálta lehűteni a túlpörgő gazdaságot. A legtöbb szakember még a múlt héten is kilenc százalék alatti növekedést jósolt.
Az elemzők és a befektetők érzelmei vegyesek. A túlpörgés mindenkit aggaszt valamelyest, bár egyelőre nincs jele annak, hogy a kormány és a pénzügyi struktúra ne tartaná kézben a folyamatokat. Talán nagyobb a félelem attól, hogy a vezetés elégedetlen lesz az eredménnyel, s további adminisztratív fékező intézkedéseket hozhat. Ez könnyen hatással lehet a kínai import bizonyos szektoraira.
A tegnapi bejelentés után mindenesetre azt mondta a statisztikai hivatal vezetője, Li Deshui, hogy semmilyen azonnali intézkedésnek nem látja szükségét. Inkább arról beszélt, hogy bár a tavalyi növekedés kétségtelenül a legnagyobb 1996 óta, ez mégis csak a "hűtő" intézkedések és a kiegyensúlyozott monetáris politika eredménye. Li szerint e nélkül akár jelentősebb is lehetett volna a gazdaság teljesítménye, felpörgő inflációval, netán a növekedés hektikus ingadozásával fűszerezve. A decemberi, egy évre visszatekintő infláció ezzel szemben csak 2,4 százalékos, szerényebb, mint a becslések.
A kínai kormány gazdaságpolitikája az egyik legnépszerűbb vitatémája a nemzetközi üzleti közösségnek. A fejlett országok rugalmasabb árfolyam-politikát követelnek, Li Deshui azonban ismét kizárta a - mesterségesen alulértékelt - jüan árfolyam-meghatározásának közeli módosítását. A kormány viszont folyamatosan alakítgatja adópolitikáját. A napokban szüntettek meg egy csomó adókedvezményt a vegyes vállalatok számára. Január 1-jétől lépett életbe a textilexportra kivetett differenciált vámrendszer is. Kevéssé valószínű azonban, hogy mindez jelentősen módosítana a kínai gazdaság növekedésének dinamikáján.