Uniós rovó

Magyarországon és Görögországban a legnagyobb gond a költségvetés hiánya az unióban - derül ki az Európai Bizottság legfrissebb jelentéséből.

Az EB a 25 uniós tagország közül 14 esetében nem látja biztosítottnak, hogy az államháztartás hosszabb távon egyensúlyba kerüljön, a két sereghajtó tagország ugyanakkor rövid távon is komoly gondok elé néz. A teljes terjedelmében ma nyilvánosságra kerülő jelentésből a Reuters tett közzé tegnap részleteket. E szerint a bizottság aggodalmát fejezi ki, hogy a tagországok gazdaságpolitikája "vegyes" eredményt hozott, a problémákat elsősorban a lakosság elöregedése okozza. A közkiadások fenntarthatósága hosszabb távon elsősorban Franciaország, Németország, Olaszország, Belgium, Spanyolország, Portugália, Görögország, Lengyelország, Szlovénia, Szlovákia, a Cseh Köztársaság, Magyarország és Málta számára jelent nehézséget. Ugyanakkor Görögország és Magyarország kivételével a túlzott deficittel küzdő országok erőfeszítései az államháztartás rendbetételére sikerrel kecsegtetnek.

A bizottság a 2003-2005. évi, átfogó gazdaságpolitikai irányelvek teljesítéséről szóló jelentését szerdai ülésén fogadja majd el, és terjeszti az EU állam- és kormányfőinek március végi értekezlete elé.

A Fitch Ratings a forintadósság leminősítése után az idén a magyar szuverén devizaadósságot is leértékelheti, a két legnagyobb hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Moody's azonban valószínűleg nem nyúl a magyar adóskockázati besorolásokhoz 2005-ben - áll az egyik vezető londoni befektetési ház tegnap kiadott elemzésében. A Credit Suisse First Boston modellszámítása a feltörekvő piacok makrogazdasági alapmutatóinak várható idei változásait veti össze a hitelminősítők által a vizsgált országokra most érvényes szuverén adósságot értékelő osztályzattal.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.