A Pentagon nem bízott a CIA-ban

A Pentagon teljes csöndben új hírszerzési kapacitásokat épített ki. A CIA már annak is örül, ha tájékoztatják, mi folyik a háta mögött.

A stratégiai részleget a védelmi miniszter kezdeményezésére hozták létre, hogy csökkentse a titkosszolgálattól való függést. Az amerikai védelmi minisztérium rövid tagadás után hétfőn beismerte, hogy új hírszerző szervezetet hozott létre, amelyet már éles bevetésben is kipróbált. A stratégiai támogató részleget (SSB) úgy elbújtatták, hogy eleinte az arra tavaly más néven pénzt megszavazó honatyák sem értették, tudnak-e a dologról vagy sem.

A The Washington Post megírta: az SSB-t még 2002-ben kezdték szervezni, mert Donald Rumsfeld védelmi miniszter enyhíteni akarta a CIA-tól való függést, ugyanakkor túl korlátozónak érezte a tárca már létező titkosszolgálataira vonatkozó előírásokat. A minisztérium név nélkül nyilatkozó illetékesei utóbb azt mondták, hogy az SSB együttműködik a CIA-val. Az akciók attól válnak "koordinálttá", hogy a CIA-t az események előtt három nappal tájékoztatják. A CIA-nél azt szeretnék elérni, hogy rezidensük feleljen az adott országban folyó teljes hírszerzési munkáért - de legalább tudjon róla, mi történik. A Pentagon eredeti elképzelése szerint sem a rezidens, sem az amerikai nagykövet nem kell hogy tudjon az SSB tevékenységéről.

Az új szervezet foglyokat vallat, felderítő járőröket küld ki, és külföldi állampolgárokat szervez be kémkedésre. Tagjai hamis személyazonosság alatt, állampolgárságukat is álcázva, és az adott ország hatóságai előtt is titokban tevékenykednek. Egyelőre három országról tudni, hogy az SSB jelen van. Afganisztán és Irak mellett Boszniában is tevékenyednek. Utóbbiban az új titkosszolgálat kommandói kutatnak a háborús bűncselekményekkel vádolt Radovan Karadzsics és Ratko Mladics után. Az SSB jelenleg "nem hivatalos álcázott műveleteket" folytat. Az amerikai törvények megkülönböztetik a titkos tevékenységet, amelyet el akarnak rejteni az illetéktelenek elől, az "álcázottól", amelyet az Egyesült Államok lelepleződés esetén sem ismer el. Utóbbira szigorúbb előírások vonatkoznak, például az elnöknek kell engedélyeznie, és tájékoztatni kell róla a törvényhozás mindkét pártjának vezetőit.

A szupertitkos kommandók a sajtó szerint hamarosan megjelenhetnek Indonéziában, a Fülöp-szigeteken, Jemenben, Szíriában és Szomáliában is. A Pentagon tényszerűen nem cáfolta a The New Yorker magazinban megjelent hírt, miszerint a katonai felderítők már beszivárogtak Iránba, ahol az atomlétesítmények elleni támadást készítik elő. Thomas O'Connel, a védelmi tárca titkos műveletekért felelős államtitkára pedig alig félreérthető célzást tett arra, hogy a Fidel Castro esetleges halála után kialakuló helyzetben Kubában is be fognak avatkozni.

Az SSB-t a floridai Tampában működő Különleges Hadműveleti Parancsnokság (SOCOM) titkos műveleteit irányító Egyesített Különleges Hadműveleti Parancsnokság keretében hozták létre. Vezetője Bryan Brown tábornok.

A Fehér Ház újabb 80 milliárd dollárt kér az iraki és afganisztáni háború folytatására. A lépésre formálisan csak február elején, a 2006-os költségvetés beterjesztésekor kerül sor, de a képviselőház demokrata kisebbségi frakcióvezetője, Nancy Pelosi már most azt mondta, hogy meg fogják szavazni a javaslatot. Azonban az alkalmat - akárcsak Condoleezza Rice külügyminiszteri kinevezését - ki fogják használni a Bush-kormány bírálatára.

Az Egyesült Államok 2001. szeptember 11-e óta 203 milliárd dollárt költött a terrorizmus elleni fellépésre. Az első világháború a mai árakon számítva 613, a vietnami konfliktus 623 milliárd dollárt emésztett fel. A költségvetés idei hiánya 368 milliárd dollár - a háborús kiadások nélkül. (H. G.)

A Pentagon Washingtonban, ahonnan a szupertitkos szervezetet irányítják
A Pentagon Washingtonban, ahonnan a szupertitkos szervezetet irányítják
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.