EU-Kína: vita a fegyverembargóról

Peking bírálja a 15 éve érvényben lévő európai uniós döntést, amelynek értelmében az EU tagállamai nem adhatnak el fegyvereket Kínának.

Az embargó nem áll összhangban a gyorsan fejlődő kétoldalú kapcsolatokkal, ez politikai diszkrimináció - jelentette ki kedden a kínai külügyminisztérium szóvivője egy nappal azután, hogy Jack Straw brit külügyminiszter felvetette a korlátozás eltörlését. Straw szerint az embargó következetlen, hiszen például Észak-Korea nem esik hasonló korlátozás alá.

Az embargót 1989-ben vezették be, miután a kínai kormányzat véres eszközökkel letörte a demokráciát követelő tüntetést a Tienanmen téren. Akkor százak, akár ezrek is életüket vesztették.

Az Európai Unió legbefolyásosabb tagállamaiban már gondolkodnak azon, hogy eltöröljék az embargót, amikor fél éven belül hivatalosan felülvizsgálásra kerül. A tilalmat egy korlátozó szabályrendszerrel helyettesíthetnék, amely az uniós fegyvereladások egészére vonatkozna. Az új előírások értelmében biztosítani kellene, hogy a fegyvereket ne használhassák belső elnyomásra, agresszióra, és ne kerülhessenek tovább olyan országokba, ahol súlyosan megsértik az emberi jogokat.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.